Kültür-SanatManşet

İstanbul Modern’de Werner Herzog belgeselleri

0

İstanbul Modern Sinema, Goethe Institut Istanbul işbirliğiyle, Alman sinemasının usta isimlerinden, çarpıcı kurmaca filmleriyle tanınan Werner Herzog’un 1962 yılından bugüne kadar yaptığı kısalı uzunlu 24 belgeseli, “Sonuna kadar… ve Sondan da Öteye” başlığı altında gösteriyor.

1 – 11 Kasım tarihleri arasında izlenebilecek belgesellere 4 ana başlık altında gösterilecek. Yaradılış ve Kıyamet, Dilin Başlangıcı ve Sonu, Savaşçılar ve Failler, Kalkış ve Düşüş başlıkları altında Herzog’un Volkanik dağlardan okyanus diplerine, Afrika yerlilerinden Budist rahiplere uzanan bu çok renkli programda ayrıca yönetmenin hayatı ve sineması üzerine yapılmış dört belgesel de Werner Herzog Hakkında başlığı altında izlenebilecek.

Gösterim programına buradan ulaşılabilir.

Werner Herzog Belgeselleri gösteriminde yer alan belgeseller ve kategorileri ise şu şekilde

Yaradılış ve Kıyamet

Herakles

1962, Siyah-Beyaz, 10’

Herzog’un ilk çalışmalarından olan Herakles, saf belgesel filmin sınırlarını fark ettirmeden aşmaya çalışırken yönetmenin filmlerinin merkezinde yer alan bir düşünceye de yer veriyor: Titanların isyanı gülünçtür.

 

Fata Morgana

1970, Renkli, 79’

Afrika’ya şiirsel ve gerçek üstü bir yolculuk…  Bir öyküsü olmasa da, içsel bütünlüğe sahip olan filmde Herzog, yaradılışla ilgili mitleri yıkımın imgeleriyle karşı karşıya getiriyor.

 

La Soufrière

1976, Renkli, 31′

1976 yazında Karayip Adaları’ndan Guadeloupe’ta korkunç bir volkan patlaması beklenmektedir. Ada boşaltılmıştır. Werner Herzog ve ekibi, felaketin filmini çekebilmek için adada kalırlar ve patlamayı beklerler.

 

Karanlıkta Dersler / Lektionen in Finsternis

1992, Renkli, 55′

Birinci Körfez Savaşı’nın sonuna doğru Irak birlikleri Kuveyt’ten çekilirken petrol alanlarını ve depoları ateşe vermişlerdir. Herzog kameramanıyla birlikte bu akıl almaz kıyameti kayda almaya çalışır.

 

Wodaabe – Güneşin Çobanları / Wodaabe – Hirten der Sonne

1989, Renkli, 49′

Herzog her yıl düzenlenen bir kutlamadan yola çıkarak, Güney Sahra’da yaşayan göçmen bir kabile olan Wodabeelerin bir portresini çiziyor. Bunu yaparken de şaşırtıcı ve yabancı unsurların üstünü örtmeye çalışmadan bu kadim kabilenin eşsiz kimliğini daha da vurguluyor.

 

Derinden Gelen Çan Sesleri / Glocken aus der Tiefe

1993, Renkli, 60′

Werner Herzog, Sibirya’da kendilerini İsa’nın halefleri olarak tanıtan, insanlığı kurtaracaklarını ve mucizevi iyileştirici güçleri olduğunu iddia ederek Svetlojar Gölü kenarında tuhaf ritüeller icra eden insanları gözlemliyor.

 

Zaman Çarkı / Rad der Zeit

2002-2003, Renkli, 80′

Herzog, Zaman Çarkı’nda Hindistan Bodh Gaya’daki, Tibet Kailash Dağı’ndaki ve Avusturya Graz’daki Budist ayinleri ve ritüelleri takip ediyor. Bu ayinlerin merkezinde, Kalaçakra kabul ayini yer alıyor.

 

Dilin Başlangıcı ve Sonu

Son Sözler / Letzte Worte
1967, Renkli, 13′

Kimsenin yaşamadığı Spinalonga adasından bir adam, polis zoruyla güneydeki Girit Adası’na getirilecektir. Adam bir lir sanatçısıdır ve yaşadıklarıyla ilgili konuşmayı reddetmektedir. Bu konuda herkes kendi yorumunu yapar.

 

Sessizliğin ve Karanlığın Ülkesi / Land des Schweigens und der Dunkelheit

1971, Renkli, 85′

Sessizliğin ve Karanlığın Ülkesi, sağır ve kör insanların kaderini anlatıyor. Görme ve işitme duyularının olmayışı, çevreleriyle bir ilişki kurmalarını neredeyse olanaksız kılıyor. İçinde yaşadıkları karanlığın esiri gibi olan bu insanlar her şeye rağmen dış dünyayla aralarında bir bağ kurmaya çalışırlar.
Yeni Bir Dile İlişkin Gözlemler / How Much Wood Would a Woodchuck Chuck

1976, Renkli, 45′

1976’da Colorado’daki Fort Collins’te açık artırmayla hayvan satışları  yapılmaktadır. Herzog satıcıların, işin içinde olmayanların hiç anlayamayacağı dilini gözlemler. Ona göre hem korkutucu hem de büyüleyici bir dildir bu. Belki de son şiir türüdür.

 

Huie’nin Vaazı / Huie’s Predigt

1980, Renkli, 42′

Brooklyn’in ortasında, bakımsız ve yoksul bir bölgede bulunan Greater Bible Way Temple’daki Rahip Huie L. Rogers, kilise cemaatini coşkusuyla etkilemektedir. Werner Herzog burada yaşananları sakin ve odaklanmış bir şekilde, hiç yorum yapmadan izler.

 

Dr. Gene Scott: Televizyon Vaizi / God’s Angry Man
1980, Renkli, 44′

Televizyon vaizi Dr. Gene Scott yıllardan beri her gün kameranın karşısına geçerek Hıristiyanlıkla ilgili yorumlarını anlatır. Amacı, olabildiğince çok bağış toplamaktır.

 

Savaşçılar ve Failler

Fanatiklere Karşı Önlemler / Maßnahmen gegen Fanatiker
1969, Renkli, 12′

Münih Daglfing’deki at arabası yarış pistinde bazı tuhaf kişiler kameranın karşısına geçerek, atları fanatiklerden korumaları gerektiklerini anlatırlar. Ama ortada görünen bir tehlikeli durum veya tehdit yoktur.

 

Deutschkreuz Kalesi’nin Benzersiz Savunuluşu / Die beispiellose Verteidigung der Festung Deutschkreuz

1966, Siyah-Beyaz, 15′

Dört genç adam eski, terkedilmiş bir kaleye girer ve burada bir sürü silah, çelik miğfer ve üniforma bulurlar. Bu malzemelerle oynadıkları oyun giderek ciddiye döner. Rollerini benimsemeye, silahları ateşlemeye ve gelecek düşmanı beklemeye başlarlar. “İnsan kendini savunabilmelidir!”

 

Kasvetli Bir Ülkeden Yankılanan Sesler / Echos aus einem düsteren Reich

1990, Renkli, 87′

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin diktatör başkanı olan ve kendini imparator ilan eden Jean-Bédel Bokassa’nın (1921 – 1996) izini süren belgeselin çıkış noktası, Bokassa’nın hapishanelerinde yatmış ve ölümden son anda kurtulmuş Amerikalı gazeteci Michael Goldsmith’in bir araştırması.
Küçük Askerin Şarkısı / Ballade vom kleinen Soldaten

1984, Renkli, 45′

Şubat 1984: Nikaragua’da Miskito yerlileri Sandinistalara karşı savaşıyor. Werner Herzog ve Fransız fotoğrafçı-gazeteci Denis Reichle,  özellikle Miskito savaşçıları arasında yer alan çocuk askerlere çeviriyorlar kameralarını.

 

Küçük Dieter’in Uçma Tutkusu / Little Dieter needs to fly – Flucht aus Laos

1997, Renkli, 80′

Dieter Dengler, Almanya’da Kara Ormanlar’da doğmuş, 18 yaşında pilot olmak amacıyla ABD’ye göç etmiştir. Sonunda Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne katılmış ve bir uçak gemisinde savaş pilotu olarak Vietnam’da savaşmaya başlamıştır. Laos üzerinde uçağı isabet alır ve Vietnamlılar tarafından esir alınır. Kaçmayı başarır ve Tayland’daki birliğine ulaşır. Herzog, Dieter ile San Francisco’daki evinde görüşüyor, onunla Uzak Doğu’ya gidiyor. Dieter ona kaçışı sırasında geçtiği yerleri göstererek yaşadıklarını anlatıyor.

 

Kalkış ve Düşüş

Oymacı Steiner’in Muhteşem Esrimesi / Die große Ekstase des Bildschnitzers Steiner
1973/1974, Renkli, 47′

Kayakla atlama eski dünya şampiyonlarından Walter Steiner’in alışılmadık bir portresi. Filmin merkezinde, Steiner’in 1974’te Slovenya’daki Planica’da yapılan uluslararası yarışmadaki atlayışları yer alıyor.

 

Parlayan Dağ: Gasherbrum / Gasherbrum – Der leuchtende Berg

1984, Renkli, 45′

Tanınmış dağcılar Reinhold Messner ve Hans Kammerlander Haziran 1984’te, Karakurum Dağları’nın 8.000 metrenin üzerindeki Gasherbrum 1 ve Gasherbrum 2 tepelerine tek bir seferde çıkmayı planlamaktadırlar. Herzog bu çok iddialı ve alışılmadık tırmanışa, sonsuz karların içindeki merkez kamp yerine kadar eşlik eder.
Umudun Kanatları / Schwingen der Hoffnung – Julianes Sturz in den Dschungel
1999, Renkli, 66′

1971 yılı Noel’inde bir yolcu uçağı, 92 yolcusuyla birlikte Peru’nun balta girmemiş ormanlarına düştü. Kazadan kurtulan tek yolcu olan17 yaşındaki Juliane Koepcke 12 gün sonra ortaya çıktı. 27 yıl sonra,  Werner Herzog Juliane ile birlikte kaza yerine gidiyor ve onunla birlikte yaşanan felaketin görünen ve görünmeyen izlerinin peşine düşüyor.

 

Gesualdo / Gesualdo – Tod für fünf Stimmen

1995, Renkli, 60′

1560’ta Napoli’de doğan ve 1613 yılında Gesualdo Şatosu’nda ölen besteci ve prens Carlo Gesualdo di Venosa’nın madrigalleri zamanının yüzyıllarca ilerisindeydi. Ancak  tanınmasının nedenleri arasında işlediği bir suç da vardı: Gesualdo, 1590 yılında kıskançlık yüzünden karısı Maria d’Avalos’u ve aşığını öldürmüştü.
Beyaz Elmas / The White Diamond
2004, Renkli, 87′

Ağaç tepelerindeki flora ve faunayı inceleyebilmek amacıyla küçük bir hava gemisi yapan uçuş teknisyeni Graham Dorrington, aracı Kaieteur Şelalesi yakınlarında test etmek istiyor. Biyolojik bulgulardan çok insanları uç durumlarda gözlemlemekle ilgilenen Herzog, ona Guyana yolculuğunda eşlik ediyor.

 

Uzaktaki Vahşi Mavilik / The Wild Blue Yonder

2005, Renkli, 81′

Bir uzaylı, uzak bir galaksideki aşırı soğumuş bir gezegenden kaçışını anlatıyor. Dünyaya yerleşme deneylerinden ve sonunda da CIA’den edindiği, diğer yöne doğru yapılmış bir yolculukla ilgili gizli bilgilerden söz ediyor. Bu hikayede beş astronot, yeni yaşam alanları aramak için uzaya doğru bir yolculuğa çıkıyor ve terk edilmiş gezegenleri, “uzaklardaki vahşi mavilikleri” inceliyorlar. 820 yıl sonra dünyaya döndüklerinde dünyanın terk edilmiş olduğunu görüyorlar.

 

Werner Herzog Hakkında

Werner Herzog – Sinemacı / Werner Herzog – Filmemacher

1986, Renkli, 30′

Werner Herzog’un görüşlerinden, filmlerinden kesitlerden ve bazı küçük belgesel nitelikli sahnelerden oluşan kısa bir otoportresi. Bu sahnelerde Herzog, efsanevi sinema tarihçisi Lotte Eisner’i, Paris’te ziyaret ediyor.

 

Sonuna Kadar… Ve Sondan da Öteye / Bis ans Ende… und dann noch weiter – Die ekstatische Welt des Filmemachers: Werner Herzog

Yönetmen: Peter Buchka
1988, Renkli, 60′

Yönetmenin görüşleri ve filmlerinden kesitlerden oluşan bir Werner Herzog portresi.

 

Filmlerim Neyse Ben Oyum – Bölüm 1 / Was ich bin sind meine Filme – Teil 1

Yönetmenler: Christian Weisenborn, Erwin Keusch

1976-78, Renkli, 93′

Werner Herzog ile ilgili bu portre, sanatçıyı insan olarak öne çıkarıyor. Film, soru soranın yakınlığından besleniyor, ama bu yakınlık aynı zamanda da anlamlı bir çaresizliğe de yol açıyor.

 

 

Filmlerim Neyse Ben Oyum – Bölüm 2… 30 Yıl Sonra / Was ich bin sind meine Filme – Teil 2… nach 30 Jahren

Yönetmen: Christian Weisenborn

2009/10, Renkli, 97′
Christian Weisenborn, 1976/78’de çektiği filmin ardından Werner Herzog’u Los Angeles’ta ziyaret ediyor ve belgeselleriyle ilgili sorular soruyor. Herzog’un filmlerinden örneklerle dolu bir söyleşi

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.