DünyaManşet

İspanya’da ETA mahkumları için sessiz yürüyüş

0

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinin Bilbao kentinde, ETA örgütü mahkumlarının Bask bölgesindeki cezaevlerine transfer edilmesi talebiyle yürüyüş düzenlendi.

Bask’taki ayrılıkçı siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin organize ettiği ve Madrid’deki Ulusal Mahkemenin izin verdiği gösteriye, binlerce kişi katıldı.

“Herkesin hakkı var, Basklı mahkumlar Bask’a” yazılı bir pankart altında yapılan şehir merkezindeki sessiz yürüyüşte, ETA yanlısı herhangi bir slogan atılmamasına özen gösterildi.

Basklı siyasiye göre Madrid bu mesajı almalı:

“Dileriz Bilbao’yu dolduran bu sessiz kalabalığın mesajı, Bask Bölgesi’nden çıkarak Madrid’e kadar ulaşır. Popular Parti’nin bu durumu gündemine alıp politik normalleşme adına bir karar vermsini istiyoruz. Sorumluluk alarak iktidar gücünü kullanmalı ve daha öncekilerin yaptığı gibi meseleye yaklaşmamalı.”

Gösteriye katılanlar, ağır hasta olan ETA mahkumlarının serbest bırakılmasını, İspanya’daki ceza evlerine dağıtılmış olan ETA mahkumlarının Bask bölgesindeki ceza evlerine transfer edilmesini, af yasası çıkartılmasını talep ettiler.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.