DünyaManşet

IŞİD’le Mücadele Koalisyonu, Türkiye ile bilgi paylaşımını durdurdu

0

Türk hava güçlerinin Suriye’de Kürt hedeflerini vurmaya başladığı 9 Ekim’den bu yana, Türk yetkililerle bilgi paylaşılmadığı belirtildi.

ABD’nin öncülüğündeki IŞİD’le Mücadele Koalisyonu’nda yer alan Türkiye’ye, Suriye’deki operasyon nedeniyle bu kanaldan da yaptırım uyguladığı bildirildi. Alman haber portalı Spiegel Online‘ın edindiği bilgilere göre Türk birlikleri, koalisyonun Katar‘daki El Udeid hava üssünde bulunan ana karargâhında, koalisyonun keşif ve operasyon bilgilerine artık ulaşamıyor.

Haberde, ABD Savunma Bakanlığı’nın karargaha, Türk birliklerinin Suriye’nin kuzeyinde uçmaya ve Kürt hedeflerini vurmaya başladığı 9 Ekim’de,Türk yetkililerle bilgi paylaşılmaması yönünde talimat verdiği kaydedildi.

Alman kaynaklar doğruladı

Alman askeri kaynakları da bu bilgiyi doğruladı. Alman haber ajansı dpa‘nın ulaştığı Alman askeri kaynakları, Türkiye’nin karargâhtaki koalisyon görüşmelerine ve planlama toplantılarına artık katılmadığını aktardı.Bu önlemin almasındaki nedenin, koalisyonun operasyon planlamasında aktarılan keşif bilgilerini Türkiye’nin Kürtlere karşı gerçekleştirği operasyonlarda kullanmasından duyulan endişe olduğu belirtildi.

IŞİD’le Mücadele Koalisyonu’nda görev alan savaş uçakları, uydu ve İHA’lardan toplanan bilgiler koalisyon ortakları ile günlük olarak paylaşılıyor.

Alman ordusu da operasyonun başından beri keşif uçakları koalisyonda görev yapan Tornado tipi keşif uçaklarının topladığı bilgilerin paylaşımına sınırlama getirmişti.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.