EkonomiManşetTürkiye

İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatıldı

0

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası‘nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği töreninde işten çıkarma yasağı ve ihtiyaç sahibi hanelere nakdi desteklerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, iş sözleşmelerinin fesih yasağının 30 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Ancak, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, işverenin faaliyetinin sona ermesi gibi durumlar fesih kapsamında girmiyor.

‘TESKOMB tarafından ödendi’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kefaletiyle ödeme yapamayan kişilerin borçlarının daha sonra tahsil edilmek üzere, birlik tarafından bankaya ödendiğini duyurdu:

TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayın 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir.

Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis’te gerçekleştiriyor.

İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatılmıştır.”

Mikro ve küçük işletmelere destek

Erdoğan, mikro ve küçük işletmelere yönelik yapılması planlanan destekle ilgili de şunları söyledi:

Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs’tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler.”

1000 TL’lik yardım 1100 TL oldu

Cumhurbaşkanı, ihtiyaç sahibi hanelere 1000 TL’lik nakdi yardımın 1100 TL’ye çıkarıldığını da şöyle duyurdu:

İhtiyaç sahibi hanelere 1000 lira verilen nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik. Tüm bu müjdelerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Böylece esnaflarımıza iş dünyamıza şu sıkıntılı dönemde yeni bir nefes alma imkanı sağladığımıza inanıyorum.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.