DünyaKadınManşet

İran’da 16 yaşındaki kız çocuğu komaya girdi: Ahlak polisi saldırdı iddiası

0

İran’ın başkenti Tahran’da, 16 yaşındaki bir kız çocuğu, metroda fenalaşaraka hastaneye kaldırıldı. Hengaw İnsan Hakları Örgütü, ismi Armita Garawand olarak duyurulan çocuğun ahlak polisinin saldırısına uğradığını duyurdu. Bilinci kapalı bir şekilde arkadaşları tarafından metrodan indirilen çocuğun görüntüleri, güvenlik kamerasına yansıdı.

Hükümet yetkilileri ise iddiaları yalanladı. İranlı yetkililer, Garawand’ın düşük tansiyon nedeniyle bayıldığını ve güvenlik güçlerinin bir dahli olmadığını öne sürdü.

Garawand’ın ‘başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle’ ahlak polisi tarafından darbedildiğini aktaran Hengaw ise, çocuğun ağır yaralı bir şekilde başkentteki Fecr Hastanesi’ne kaldırıldığına ve güvenlik gözetimi altında tutularak ‘ailesi de dahil olmak üzere hiç kimsenin kendisini ziyaret etmesine izin verilmediğine’ dikkat çekti.

Haber yapmak isteyen gazeteciye gözaltı

Şark gazetesi ise muhabiri Meryem Lutfi’nin Garawand’ın haberini yapmak için pazartesi günü Fecr Hastanesi’ni ziyaret ettiği sırada gözaltına alındığını ve daha sonra serbest bırakıldığını bildirdi.

Geçen yıl 22 yaşındaki Mahsa Jîna Emini, ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan üç gün sonra hayatını kaybetmişti. Emini’nin ölüm yıldönümü yaklaşırken sivil toplum kuruluşları, yetkilileri ‘baskıyı yoğunlaştırmakla ve aktivistlere ve protestolar sırasında ölen kişilerin yakınlarına bir gözaltı furyası başlatmakla’ suçlamıştı. İnsan hakları örgütlerine göre, aralarında onlarca güvenlik gücü personelinin de bulunduğu yüzlerce kişi protestolar sırasında hayatını kaybederken, binlercesi de gözaltına alındı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.