DünyaManşet

İran’a siber saldırı

0

İran bir kez daha siber saldırının hedefi olduğunu öne sürüyor. Ülkenin en önemli petrol terminalinin bilgisayarlarına virüs saldırısı yapıldığı açıklandı.

İran Petrol Bakanlığı’ndan bir sözcü, pazar akşamı bilgisayarlara bulaşan virüsün, önemli bilgilere zarar vermediğini bildirdi. Sözcü, önemli bilgilerin farklı bir sunucuda yüklü olduğunu ve korunduğunu, virüsün bakanlık bilgisayarındaki az sayıda veriye zarar verdiğini açıkladı.

Güvenlik gereği ülkenin petrol ihtiyacının büyük bir kısmının karşılandığı Kharg Adası’ndaki terminaldeki internet bağlantısı bir süre için kesildi. Petrol Bakanlığı yapılan ilk araştırmaların ardından, virüs saldırısının yurtdışı kaynaklı olmadığını bildirdi.

Virüs saldırısı nedeniyle terminaldeki petrol üretimi ve diğer faaliyetlerin sekteye uğramadığı bildirildi. İran, petrolünün yüzde 90’ını Kharg Adası’ndaki terminalden karşılıyor.

Tahran yönetimi daha önce de nükleer programını ve diğer sanayi kollarını hedef alan siber saldırılar düzenlendiğini öne sürmüştü. terminale. 2010 yılında İran, ağır bir siber saldırının kurbanı olmuş, Stuxnet adlı virüs Tahran yönetiminin nükleer programının bilgisayarlarını hedef almıştı.

Virüsün kaynağı araştırılmaya devam ediyor. Uzmanlar virüsün sadece belirli verileri toplamaya yönelik mi yoksa terminaldeki üretim sürecini mi hedef aldığı netlik kazanmadı.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.