Bilim-TeknolojiManşet

İnsan varsa çöp de var: Perseverance uzay aracı Mars’ın yüzeyinde atık tespit etti

0
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Mars‘a gönderilen uzay aracı Perseverance, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde insan çöpleri tespit etti.

Perseverance ekibi,  Twitter’da paylaştıkları mesajda aracın Mars yüzeyine inişinde aşırı hava değişimlerinden korunması için üzerine sarılan termal battaniyenin parçalarına rastladıklarını açıkladı. Robotun geçen yıl iniş yaptığı noktanın 2 kilometre uzaklığında bu manzarayla karşılaştıklarını belirten ekip “Bunu burada bulmuş olmak çok şaşırtıcı. Bu parça iniş sırasında mı buraya geldi yoksa rüzgâr mı buraya taşıdı, emin değiliz” ifadelerini kullandı.

İlk kez görülmüyor

Mars’ın yüzeyinde insan çöpüne ilk kez rastlanmıyor. Nisan ayında Ingenuity adlı uzay helikopteri hem kendisinin hem de Perseverance’ın inişi için kullanılan teknik malzemeden geride kalan çöpleri görüntülemişti.

Uzayda çöp izlerine rastlanması özellikle de bu alanda çalışma yapan kurumlar açısından giderek daha büyük endişe yaratıyor. Uzay misyonlarından geride kalan bot, kürek, Apollo uzay aracının Ay yüzeyinde bıraktığı araçlar gibi parçalar bakir olan gezegen yapılarının kirlenmesine yol açabiliyor. Dünya’nın yörüngesi de uydular ve uzay çöpü nedeniyle kalabalıklaşırken Dünya’dan uzaya yapılacak yolculuklar da daha tehlikeli bir hal alıyor.

Ayrıca Dünya’yı çevreleyen bozulmuş uydular, tornavidalar, paraşütler ya da geride kalan diğer artıklar Uluslararası Uzay İstasyonu için de büyük risk yaratıyor.

Uzayla ilgili mevcut yasalar ise 1967’de imzalanan Dış Uzay Anlaşması‘nın çok ötesine geçebilmiş durumda değil.

You may also like

Comments

Comments are closed.