Hayvan HaklarıManşet

İnsan sesi vahşi doğadaki hayvanlar için yırtıcılardan daha ürkütücü

0
Kaynak: e360.yale.edu

Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en ünlü safari merkezlerinden Kruger Ulusal Parkı‘nda yapılan ve Current Biology dergisinde yayımlanan araştırma, bölgede yaşayan memeli hayvanların, yırtıcılara göre insan sesinden daha çok korkup kaçtıklarını ortaya koydu.

Araştırmada, Kruger’daki su kaynaklarının etrafına yerleştirilen hoparlörler vasıtasıyla su içmeye gelen hayvanlara insan ile aslan gibi diğer bazı yırtıcıların sesleri dinletilerek görüntüleri kaydedildi.

Kaynak: safarisdownsouth.com

AA’dan Murat Özgür Güvendik’in  aktardığına göre; çalışmanın sonuçlarına göre aralarında fil ve gergedan gibi Afrika’nın en büyüklerinin de bulunduğu memelilerin büyük çoğunluğu, hoparlörden gelen insan sesini duyduklarında paniğe kapılarak yerlerini terk etti. Hoparlörden gelen yırtıcıların sesleri ise bu hayvanların üzerinde çok daha az paniğe yol açtı.

Araştırmacılardan Kanada Western Üniversitesi Biyoloji Fakültesi’nden Prof. Dr. Liana Zanette, YouTube kanalından araştırmada çekilen bazı videoları paylaştı. Videolarda fil, gergedan ve zürafa gibi iri cüsseli memelilerin insan sesi karşısında paniğe kapılarak ortamdan uzaklaştıkları görülüyor. Bir filin de yırtıcı sesi karşısında agresifleşip saldırmak üzere sesin kaynağını aradığı dikkati çekiyor.

Kaynak: discoverafrica.com

Hayvanlar kemik ve boynuzları için avlanıyor

Aslan, leopar, fil, gergedan ve manda türlerine ev sahipliği yapan Kruger Ulusal Parkı, Afrika kıtasının önde gelen safari mekanlarından biri olmasının yanı sıra özellikle vahşi hayvan avcılarının en popüler destinasyonlarından biri özelliğini taşıyor.

Avcılar, başta gergedan, aslan ve pangolin olmak üzere çeşitli hayvanları kemik ve boynuzları için hedef alıyor. Avlanan hayvanların kemik ve boynuzları, özellikle lüks takı ve afrodizyak üretimi için başta Çin olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinde yoğun talep görüyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.