DünyaManşet

İngiltere’de öğrenciler ayaklandı!..

0

İngiltere’de binlerce öğrenci hükümetin eğitim reformunu protesto etmek için meydanları doldurdu. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği gösterilerde hedef hükümetin başındaki muhafazakarlardı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da, hükümetin üniversite harçlarını artırma tasarısını protesto etmek için toplanan kalabalığın kontrollü şekilde dağılmaya başladığı bildiriliyor.

Londra’nın merkezinde Trafalgar meydanında bugün öğleden sonra başlayan protestoya, binlerce kişi katıldı.

Bakanlıkların ve Başbakanlığın bulunduğu Whitehall’a yürüyen kalabalığın içinden bir grup, bir polis aracına saldırarak camlarını kırdı. Ayrıca, polisin oluşturduğu barikatı geçmek isteyenler oldu.

Olaylarda, 2’si polis memuru, toplam 13 kişi hafif yaralandı ve 15 kişi gözaltına alındı.

İngiliz basını, Londra’nın merkezindeki kalabalığın kontrollü şekilde dağıldığını bildiriyor. Ancak Whitehall’da bir grup, otobüs durağını ateşe verdi.

Bir protestocu da Hazine Binasının camını kırmaya çalıştı.

Bugünkü protestonun hedefinin, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti’nin Londra’daki genel merkezi olduğu kaydedilmişti. Ancak polisin barikatıyla, kalabalık genel merkeze kadar ulaşamadı.

Üniversite öğrencileri, başkent Londra’nın yanı sıra, Cambridge, Bristol, Leeds, Manchester ve Birmingham gibi şehirlerde de protestolar yaptı. Bu şehirlerdeki protestolar ise olaysız geçti.

Protestoların hedefinde olan hükümet, Londra’daki protestonun olaylı geçmesinden rahatsız olduğunu bildirdi. Başbakanlık sözcüsü, insanların barışcıl ve yasal protesto yapma haklarının olduğunu ancak, şiddet ve tehdide yer olmadığını bildirdi.

İngiliz basını, öğrenci protestolarının gelecek günlerde de sürebileceğini belirtiyor.

İngiliz hükümeti öğrencilerin tepkisini çeken paketi ki hafta önce açıklamıştı. Paketin açıklanmasının ardından yaklaşık 50 bin öğrenci İngiltere’de gösteri yaptı. Öğrenciler, iktidarın büyük ortağı Muhafazakar Parti’nin binasına yürüdüler.

Gösterilerin ardından 60 kişi tutuklanmış, onlarca kişi de yaralanmıştı. (Cnn)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.