DünyaManşet

İngiltere, Manchester saldırısı kanıtlarını sızdıran ABD’ye tepkili

0
New York Times gazetesi olay yerinde çekilen fotoğrafları yayımladı

İngiltere hükümeti ve polis, Manchester’daki intihar saldırısının hemen ardından olay yerinde çekilmiş fotoğrafları yayımlayan ABD medyasına tepki gösterdi.

New York Times gazetesi olay yerinde çekilen fotoğrafları yayımladı

İngiltere terörle mücadele birimi yetkilileri, fotoğrafların sızdırılmasının soruşturmayı baltaladığını ve kurbanlarle görgü tanıklarının güvenini sarstığını söyledi. Fotoğraflar New York Times gazetesinde yayımlandı ve daha sonra İngiltere basınında da paylaşıldı. İngiliz hükümetinden bir yetkili, “Çok öfkeliyiz. Bu kesinlikle kabul edilemez” dedi.

Manchester Belediye Başkanı Andy Burnham, fotoğrafların basına sızmasıyla ilgili kaygılarını ABD büyükelçisine ilettiklerini söyledi.

İki ülke arasında Manchester saldırısıyla ilgili basına bilgi sızdırılması konusundaki kaygılar daha önce de dile getirilmişti. İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, ABD’nin intihar bombacısı Salman Abedi’nin kimliğini, soruşturma sürerken ifşa etmesinden rahatsızlık duyduğunu ifade etmiş ve Washington’a “Bir daha olmasın” uyarısında bulunmuştu.

New York Times’ın haberinde olay yerindeki kanıtların ‘güçlü, tahrip gücü yüksek bir bomba ve dikkatli, düzenli sarılmış şarapnellere işaret ettiği’ belirtiliyor.

İngiliz hükümetinden bir yetkili, “ABD sisteminden sızan fotoğraflar kurbanlar, aileleri ve halk için acıverici olacak. Devam eden bir soruşturmaya İngiltere polisi ve güvenlik güçleri önderlik etmelidir” dedi.

Pazartesi gecesi Manchester Arena’daki intihar saldırısında 22 kişi hayatını kaybederken, 64 kişi de yaralandı. Saldırıyı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlenirken, saldırganın da 23 yaşında Libya asıllı bir İngiliz vatandaşı olduğu açıklandı.

İntihar saldırganının kimliği ilk olarak aralarında CBS ve NBC televizyon kanallarının da bulunduğu ABD medyasında açıklandı.

 

(BBC Türkçe)

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.