ManşetTürkiye

İnan Mayıs Aru’ya 6 ay hapis cezası

0

Vicdani Retçi İnan Mayıs Aru, Tavşanlı 2. Asliye Ceza Mahkemesince bakaya kalmak suçlamasıyla 6 aylık cezaya çarptırıldı.

Vicdani Ret Derneği’nin haber sitesinde yer alan habere göre, İnan Mayıs Aru adlı vicdani retçi, Tavşanlı 2. Asliye Ceza Mahkemesince bakaya kalmak suçlamasıyla 6 aylık cezaya çarptırıldı. Ceza daha sonra 5 aya indirilerek toplamda 3 bin tl adli para cezasına çevrildi. Mahkeme, gerekçesini daha sonra açıklayacak.

Duruşmaya İnan Mayıs ve Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal ile birlikte Aru’nun anne ve babası da katıldı.

İnan Mayıs Aru savunmasında, vicdani retçi olduğunu ve asker kaçağı olmadığını belirterek hiçbir koşulda askerlik yapmayacağını söyledi. Dava açıldığında yurt dışında olduğunu, isteseydi dönmeyebileceğini belirtip buna rağmen tutumunu sürdürüp askerlikle ilgili hiçbir işlem yaptırmayacağını ifade etti.

İnan Mayıs Aru’nun avukatı Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal da savunmasını yaparak mahkemeye ilgili AİHM, AYM, Yargıtay kararlarını sunarak vicdani reddin uluslararası insan hakları sözleşmelerince tanınmış bir hak olduğunu ve TC Devleti’nin bu kararları dikkate alarak karar vermesi gerektiğini vurguladı ve beraat verilmesi gerektiğini söyledi.

Aru ve avukatı, bu kararın süresi içinde istinaf mahkemesi önüne götürüleceğini belirterek vicdani retçilerin vicdan özgürlüğü çerçevesi içinde hareket ettikleri için bu gerekçelerle mahkum edilemeyeceklerini belirtti.

Aru’nun babası Kamil A ise sosyal medya hesabında konuya dair şu bilgileri paylaştı:

“Oğlum İnan Mayıs Aru, Tavşanlı 2. Asliye Ceza Mahkemesince bakaya kalmak suçlamasıyla 6 aylık cezaya çarptırıldı. Ceza daha sonra 5 aya indirilerek toplamda 3.000,00 tl adli para cezasına çevrildi. Mahkeme, gerekçesini daha sonra açıklayacak.

Duruşmaya Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal ile birlikte esimle birlikte katıldık.

Oğlum savunmasında, vicdani retçi olduğunu ve asker kaçağı olmadığını belirterek hiçbir koşulda askerlik yapmayacağını söyledi. Dava açıldığında yurt dışında olduğunu, isteseydi dönmeyebileceğini belirtip buna rağmen tutumunu sürdürüp askerlikle ilgili hiçbir işlem yaptırmayacağını ifade etti.”

 

(Artı Gerçek, Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.