Manşetİklim Krizi

IMF Başkanı: İklim değişikliği ekonomik istikrar için temel bir risk

0

Hollanda’nın ev sahipliğinde 25-26 Ocak tarihlerinde gerçekleşen İklim Uyum Zirvesi’nde konuşma yapan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, iklim değişikliğinin ekonomik ve finansal istikrar için temel bir risk oluşturduğunu söyledi.

Georgieva, buna karşı atılacak adımları özellikle yeni tip koronavirüs salgınından sonra büyümeyi canlandırmak ve yeni istihdam yaratmak için bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

‘Milyonlar için istihdam yaratılabilir’

Karbon fiyatlarının istikrarlı bir şekilde yükselmesi ve “yeşil” altyapı yatırımlarının artması halinde 15 yıl içinde küresel ekonominin yaklaşık yüzde 0,7 büyüyebileceğine işaret eden Georgieva, milyonlarca insan için istihdam yaratılabileceğini dile getirdi.

Georgieva, “İklim değişikliğini ekonomik ve finansal istikrar için temel bir risk olarak görüyoruz. İklim değişikliğine yönelik eylemleri, özellikle salgından sonra büyümeyi canlandırmak ve yeni yeşil istihdam yaratmak için bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

‘IMF harekete geçti’

IMF’nin düşük karbonlu ve iklim değişikliğine dirençli ekonomiye geçişi hızlandırmak için dört alanda harekete geçtiğini aktaran Georgieva, fonun iklim göstergelerini makroekonomik verilerde yaygınlaştırmak amacıyla bu yıl İklim Değişikliği Gösterge Tablosu yayımlamaya başlayacağını ve iklim risklerinin ekonomik etkilerini takip eden göstergeler olacağını ifade etti.

Ayrıca, IMF’nin mali sektör anketlerinde gelişmiş stres testlerini benimsediğini ve iklime bağlı finansal istikrar risklerinin ifşasını standartlaştırdığını ve merkez bankalarının ve maliye bakanlıklarının iklim hususlarını dikkate almalarına yardımcı olmak için eğitim ve desteğini genişlettiğini söyledi.

Georgieva, “İklim değişikliğine direnç, kritik bir önceliktir. Bu nedenle, bunu bu yıl ve gelecek yıllarda yapılacak işlerin merkezine yerleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.