ManşetTürkiye

İleri demokrasi: Meclis kürsüsünden şiddetle uzaklaştırma hakkı

0

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Genel Kurulda TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’un uyarısına rağmen kürsüyü terk etmeyince, duruma AKP’li Meclis İdare Amiri Salim Uslu müdahale etti. Uslu, Kamer Genç’i şiddet kullanarak kürsüden uzaklaştırdı. Bu müdahale Meclis’te gerginliğe yol açtı.

Genel Kurulda, CHP’li Genç, Danışma Kurulu önerisi okunduktan sonra, önerinin aleyhine söz aldı. Elinde fener ile kürsüye gelen Genç, Başkanvekili Yakut’un uyarısı üzerine, feneri kavasa verdi. Yakut, “Burası TBMM. Kürsüye çıkan her milletvekili dikkatli olmalı” dedi. Genç’in, “Sizin oturduğunuz kürsüde ben 7 sene oturdum. Ne yapılması gerektiğini biliyorum” demesi üzerine Yakut, “Yedi sene oturmuşsunuz ama öğrenememişsiniz. İsterseniz bir 7 sene daha oturun” karşılığını verdi.

Konuşmasında Türkiye’de yolsuzluk olurken Meclisin bu konuda hiçbir şey yapmadığını belirten Genç, “Hükümet memleketin üzerinde kara bir tablo estirdi” dedi.

Genç, konuşmasına devam ederken, Yakut, Genç’i, söz aldığı konuya ilişkin konuşma yapması yönünde iki kez uyardı.
Genç’in konuşmasını sürdürmesi üzerine Yakut, mikrofonu kapatarak İçtüzüğe göre “hatibi konuşmaktan men etme” kararını oylamaya sundu. Oy çoğunluğu sağlanması üzerine Yakut, Genç’i yerine geçmesi için uyardı. Genç’in kürsüyü terk etmemesi üzerine Yakut, idare amirlerini göreve çağırdı.

Bunun üzerine Genç’in yanına gelen TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Genç’i yerine geçmesi için uyardı. Uslu daha sonra Genç’i iterek kürsüden uzaklaştırmaya çalıştı. Genç, bu sırada stenografların oturduğu bölüme çarptı. Bu arada araya giren bazı AKP ve CHP’li milletvekilleri arasında da tartışma çıktı. Bunun üzerine Yakut, birleşime ara verdi.

Kamer Genç, olayın ardından Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Danışma Kurulu önerisi üzerine söz alan bir milletvekilinin, konuşmasında her şeyi dile getirebileceğini söyledi. Kendisinin de Genel Kurulda Danışma Kurulu önerisi üzerine söz aldığını ve konuşmasında işsizlik ve yolsuzluktan bahsettiğini anlatan Genç, TBMM Başkanvekili Yakut’un ise konu dışına çıkması nedeniyle haksız yere sözünü kestiğini söyledi.

Bunun üzerine yanına, TBMM İdare Amiri Salim Uslu’nun geldiğini belirten Genç, şöyle devam etti:

“Beni iteceğini tahmin etmedim. Ama beni itti. Stenografların oturduğu masaya çarptım. Parlamento, AKP’nin çiftliği haline geldi. Biz vatandaşın sıkıntılarını nerede dile getireceğiz. İlk defa bir İdare Amiri, kürsüde konuşan bir parlamentere saldırıyor. Bizi korkuyla sindiremezler. Bu saldırılar devam ederse Meclisin o salonunu, onlar içi işkencehane haline getiririm.”

(CnnTurk)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.