İklim KriziManşet

İklim krizinin etkilerini azaltmak için sekoya ağaçları klonlanıyor

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) iklim krizinin etkilerini azaltmak amacıyla dünyanın en büyük ve uzun ağaç türü olan sekoyaları klonluyor. Bu sayede karbon emilimini artırmak amaçlanıyor.

Kaliforniya çamı, mamut ağacı ya da deve ağacı olarak da bilinen sekoyalar, boyları 120 metreye ulaşan ve kabukları yaklaşık yarım metre kalınlığına erişebilen dünyanın en büyük ağaç türlerinden.

Tahrip edilen ormanlar onarılıyor

Yaklaşık 40 yıldır ağaç diken, fide ve ağaç çeliği üretmede uzman olan David Milarch‘ın önderliğinde bir grup gönüllü son 5 yılda hızlandırdığı çalışmaları daha da ileriye götürerek sekoya harici dünya üzerinde bulunan en eski ağaç türlerini keşfederek bu ağaçlardan fidan üretiyor ve tahrip olan ormanları yeniden onarmaya çalışıyor.

David Milarch’ın kurucu ortaklarından olduğu Dört Melek Tarihi Ağaç Arşivi (AATA) sivil toplum örgütü bu işi yaklaşık 25 yılı aşkın süredir yapıyor.

Euronews’in aktardığına göre Milarch, avucunu açarak dev sekoya ağaçlarından elde ettikkleri tohumları ve çelikleri gösterirken “Hz. İsa yürürken, bu gördüğünüz ağaç dünyada vardı” dedi.

Bazı sekoya ağaçları 4000 yaşında

AATA daha ziyade boyları 100 metreyi geçen sekoya ve dağ sekoyası (redwood) ağaçlarını klonluyor. David Milarch şu anda klonladıkları ağaç türlerinin 2000 ila 4000 yaşında olduğunu ve bu ağaç türlerinin bu kadar uzun yaşayabildiklerine şaşırdıklarını ifade ediyor:

“Bu durum, çok uzak diyarlarda ailenize mensup akrabalarınıza rastlayıp onların 200-300 sene yaşadıklarına şahit olmak gibi bir şey. Bu ağaçların nasıl bu kadar uzun yaşayabildiklerini ve bu türlerin genlerini araştırmak gerekiyor.”

AATA, kendi doğal ormanlarına dikmeden önce yaşlı ağaçları ve genetiklerini inceliyor. Eğer ağaç uygun bulunursa yaprak ve dallardan klonlanıyor. Amaç, yangınlara ve küresel ısınmaya karşı dayanıklı olan ve normal ağaçlara göre 10 kat hızlı karbon gazı emen bu sekoya ormanlarını büyütmek ve bu ağaçların sayısını artırmak.

Yüzde 10-15’i çıkan yangınlarda yok oldu

Dev sekoya ağaçları binlerce yıl boyunca birçok yangın ve doğal afete karşı hayatta kalmayı başardı. Ancak ABD’de ve özellikle de Kaliforniya eyaletinde son yıllarda artan devasa orman yangınları bu ağaç türünü tehlikeye atıyor.

Dev sekoya ağaçları 2015 yılına kadar orman yangınlarından etkilenmemişti ancak son 10 senede çapları 1.5 metreye ulaşan 75 bin ağacın yüzde 10-15’i alevlerin kurbanı oldu.

10 kat daha fazla karbondioksit tutma kapasitesi

Kaliforniya’da bulunan Sekoya Ulusal Parkı’ndaki meşhur General Sherman adlı ağacın, kütle bakımından dünyanın en büyük ağacı olduğu tahmin ediliyor. Bağımsız araştırmalar gösterdi ki, bu ağaç günümüzde yaşayan bir insanın 86 sene boyunca sebep olduğu karbon gazı salımını tek başına emiyor.

David Milarch yaşlı sekoya ağaçlarının ortalama bir ağaçtan 10 kat daha fazla karbondioksit tutma kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor. Milarch’a göre bu ağaçlardan dikmek ve bu türün yaygınlaşmasını sağlamak iklim değişikliğiyle mücadelede yapılması gereken şeylerden biri.

Bir sekoyadan 5 milyon fide

David Milarch, yaklaşık 4 yıllık bir çalışmayla sağlıklı bir sekoya ağacından 5 milyon fidenin klonlanabileceğini söylüyor. Ağaçların çelikleri üst dallardan elde ediliyor ve steril köpük saksılara hormon takviyesiyle ekiliyor.

“İlk çelik denemelerimizde yüzde 3-4 oranında başarı sağlıyorduk. Şimdi bu oran steril köpük saksılar sayesinde yüzde 97’lere kadar çıktı.”

Tek türlü tarımın önüne geçmek ve biyoçeşitliliği artırmak için yaşlı ve dayanıklı ağaçların DNA’ları harmanlanıyor. Bu sayede sekoya ağaçları hastalıklara karşı daha dirençli hale geliyor.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.