İklim KriziManşet

İklim krizi sebebiyle kumsalların yarısı 2100 yılına kadar yok olabilir

0
11 Ekim 2019- Yokoluş İsyanı eylemi

Yeni bir araştırma, 21. yüzyıl sonlarına kadar iklim değişikliği nedeniyle dünyadaki kumsalların neredeyse yarısının yok olabileceğini öne sürdü. Araştırmaya göre kıyı şeritlerindeki çevresel dinamikler ve deniz seviyesi yükselmesi kumsalları tehdit eden başlıca faktörler arasında.

Euronews’in haberine göre İtalya’da Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi’nde görevli uzmanlar, son 30 yılda sahillerdeki değişimi gözlemlemek için uydu görüntülerinden faydalandı.  Uzmanlar, küresel ısınmanın, buraları gelecekte nasıl etkileyebileceğini ortaya koyan bir çalışma yürüttü.

Sıcaklıklar deniz seviyesini yükseltiyor

Sonuçları Nature Climate Change dergisinde yayımlanan çalışmada, risk altındaki sahiller, 2100 yılına kadar küresel sıcaklık artışının ortalama 2,4 derece olması tahmini doğrultusunda belirlendi. Daha fazla sıcaklık artışının, deniz suyu seviyesinde daha fazla artışa ve bazı bölgelerde daha şiddetli fırtınalara yol açacağına, dolayısıyla daha fazla sahilin yok olmasıyla sonuçlanacağına işaret edildi.

En fazla kayıp Avustralya’da

Avustralya‘nın kumsallarını en fazla kaybedecek ülke olacağı, burada 11 bin 400 kilometre uzunluğunda sahil şeridinin yok olabileceği belirtilen çalışmada, ABD, Meksika, Çin, Rusya, Arjantin ve Şili‘nin de binlerce kilometrelik sahil şeridini yitirebileceği kaydedildi.

Çalışmada, Batı Afrika’da Gambiya ve Gine-Bissau‘nun sahillerinin yüzde 60’ından fazlasını kaybedebileceği, Pakistan ve Komor Adaları ile Manş Denizi’nde Jersey Adası‘ndaki kumsalları da vahim sonuçların beklediği vurgulandı.

Gine-Bissau sahili

100 metreden fazla bir erozyon yaşanacak

Uzman ekibinden Michalis Vousdoukas, “Ulaştığımız şey, yüzyılın sonuna kadar dünyadaki sahillerin yaklaşık yarısında 100 metreden fazla erozyon yaşanacağı. Muhtemelen yok olacaklar” değerlendirmesini yaptı.

Vousdoukas, Paris Anlaşması‘nda belirlenen küresel ortalama sıcaklıklardaki artışın tercihen 1,5 derecede sınırlandırılması hedefini erişilebilir görmediklerini sözlerine ekledi.

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.