COP25İklim KriziManşet

İklim krizi bahsinde Trump bir yanda, ABD diğer yanda

0

İspanya’nın Madrid kentinde gerçekleştirilen BM İklim Zirvesi‘nde (COP25) ikinci haftanın başlaması ile hem müzakereler yoğunlaştı hem de zirveye katılım gösteren yerel yönetim, özel sektör ve diğer devlet-dışı aktörlerin duyuruları artmaya başladı.

37 trilyon dolar değerinde varlık yöneten 600’ü aşkın yatırımcı dün hükümetleri kömüre dayalı enerji üretimini durdurmaya, karbon fiyatlandırması uygulamaya, fosil yakıt sübvansiyonlarını sonlandırmaya ve ulusal katkı beyanlarını güçlendirmeye çağırdı. Şimdiye kadarki en kalabalık yatırımcı grubu olarak nitelendirilen gruptan gelen bildiri, iş dünyasının da artık krizin farkında olduğu, krizin önemli ekonomik etkilerine karşı harekete geçtiği şeklinde yorumlanıyor.

Investor Agenda’nın yedi kurucu ortağı tarafından hazırlanan Hükümetlere Yönelik İklim Değişikliği Küresel Yatırımcılar Bildirisi’ne bu linkten erişebilirsiniz. Dünyanın en önemli yatırım ve sigorta şirketlerinin bulunduğu listenin tamamını ise bu linkte görebilirsiniz.

ABD’de iklim hareketi büyüyor

Trump’a rağmen ABD iklim hareketi de büyümeye devam ediyor. ABD’liler “Biz hâlâ varız” demeye ve ülkenin 1.5 derece hedefi için atması gereken adımlara öncelik etmeye devam ediyor.

Maryland Üniversitesi ve Rocky Mountain Enstitüsü, America’s Pledge (Amerika’nın Taahhüdü) adlı hareketi inceleyen raporunu dün kamuoyu ile paylaştı.

Rapor, eyalet yönetimleri, şirketler, belediyeler ve daha birçok devlet dışı aktör tarafından verilen taahhütleri inceliyor. Buna göre, Federal yönetim dışındaki tüm bu aktörler bu taahhütler ile ABD’nin Paris Anlaşması kapsamında 2025 yılına kadar gerçekleştirmek üzerine verdiği hedeflerin en az üçte ikisini gerçekleştirme ve ülkenin emisyonlarını 2030 yılına kadar 2005 yılına göre %25 azaltım yapma yolunda ilerliyor.

Hareketin her geçen gün güçlendiği de çalışmada ifade ediliyor. Böyle devam ederse, bu aktörlerin ortaya koyduğu iklim eylemleri ile ABD’nin 2030 yılına kadar yüzde%37 azaltım yapabileceği de ifade ediliyor.

Çalışma son olarak, federal yönetim tekrardan iklim eylemine geçerse, ABD emisyonlarını 2030 yılında yarılayabileceğine yanı, toplamda %49 mutlak azaltım yapabileceğine dikkat çekiyor.

We Are Still In ve US Climate Alliance’ın da aralarında bulunduğu ABD’li devlet dışı aktörler, toplam ekonomik büyüklüğü ile bir numaradaki ABD ekonomisinin ardından ve Çin’den de güçlü bir ekonomiyle sahip. Eğer bu aktörlerin toplam ekonomik faaliyeti bir devlet olsaydı, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olurdu.

 

 

 

More in COP25

You may also like

Comments

Comments are closed.