İklim KriziManşet

‘İklim göçü’ yapan Atlantik balinalarının altısı son bir ay içinde öldü

0

Okyanuslar ısındığı için korunaklı alanların dışına çıkan Atlantik balinalarının nesli tükenmek üzere. Balinaların en az üçünün gemilerin çarpması sonucu öldüğü düşünülüyor.

Altı Kuzey Atlantik balinasının geçen ay içinde ölmesi  bilim insanlarını endişelendirdi. “Gerçek balina” (right whales)  adlı türün geriye yalnızca 400 üyesi kaldığı belirteldi. Bunların da sadece 100’ü  doğurgan dişilerden oluşuyor.

The Independent’in haberine göre, ölen balinaların altısı da Kanada’nın St. Lawrence Körfezi’nde bulundu. Balinaların en az üçünün gemilerin çarpması sonucunda öldüğü bildirildi.

Gerçek balinalar son yıllarda -özellikle 2017’de- düşük doğum seviyesinden ve yüksek ölüm oranlarından musdarip.

Maine’deki Bigelow Laboratuvarı‘nda okyanusları inceleyen kıdemli bilim insanı Nick Record’a göre, balinalar yiyecek bulmak için okyanusun farklı bölgelerine seyahat etmek zorunda kalıyor. Record okyanusun ısınmasına bağlı olan bu seyahatlerin, korunaklı alanların dışına çıkan balinaları savunmasız bıraktığını söylüyor: “Balina gibi hayvanlar, yiyeceklerinin nerede olduğunu bulmak ve yuvadan uzaklaştıkça yeni bir ortam keşfetmek zorunda. Bunu bir çeşit ‘iklim göçü’ olarak düşünebilirsiniz.”

“Gerçek balina” adlı türün geriye yalnızca 400 üyesi kaldı

Gerçek balinalar, uzun zaman önce balina ticaretinin yaygın olduğu dönemde, avlamaya değer görüldükleri için “gerçek” diye adlandırıldı. Genelde kıyıya yakın bölgelerde avlanan bu hayvanlar, çok değerli olan balina yağı kaynağıydı.

Gerçek balinaların bu özellikleri popülasyonun azalmasına neden oldu. O zamandan bu yana balinaların sayılarını artırma çabaları sürüyor. 1990’da yaklaşık 270 balinadan oluşan popülasyon, 2010’da 480’e ulaşmıştı. Geniş siyah gövdelere ve güçlü kuyruklara sahip balinaların boyu 15 metreye ulaşabiliyor. Genelde plankton tüketmelerine rağmen, kemerli ağızları yetişkin bir insanın sığabileceği kadar büyük.

Aşırı doğum oranları görülmediği ve büyük önlemler alınmadığı sürece, gerçek balinaların neslinin 25 yıla kadar tükeneceği düşünülüyor.

Hükümet yetkilileri ve hayvanseverler, nesli tükenmekte olan türlerin korunması için acil önlem çağrısında bulundu. Ulusal Deniz Balıkçılığı Servisi’nin müdür yardımcısı Chris Oliver, balinalara yönelik “kapsamlı koruma sağlamak için acil eylem” talebinde bulunmak üzere Kanada hükümetini toplantıya çağırdığını söyledi: “Kuzey Atlantik’in diğer gerçek balinalarının ölümesini engellemek en büyük önceliğimiz.Bunu yapmak için koruma seviyesini artırmamız ve güçlerimizi birleştirmemiz gerek.”

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.