Manşetİklim Krizi

İklim Eylemi İçin Liderler Türkiye’deki faaliyetlerini genişletiyor

0

Dünyanın dört bir yanından iklim eylemi için buluşan 900 teknoloji şirketi, İklim Eylemi İçin Liderler (LFCA) girişimine katılarak sektörlerini karbonsuzlaştırmak için çalışıyor. Türkiye’deki faaliyetlerini 2020 yılında başlatan LFCA, şimdiden 70’ten fazla üye şirketin güçlerini birleştirmesiyle hızla büyüyor.

İklim Eylemi İçin Liderler arasında Delivery Hero, Glovo ve Cabify gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ve Project A, Holtzbrinck Ventures ve eVentures‘ın da içinde bulunduğu büyük risk sermayesi fonları yer alıyor.

Girişim, dijital teknolojiler endüstrisini karbon-nötr hale getirmek, küresel bir karbon fiyatı belirlenmesini desteklemek ve diğer endüstriler için bir örnek yaratmak amacıyla 1,5 yıl önce Berlin’de kuruldu.

5,8 milyon euro üzerinde yatırım

Bu yeni çağın, dünya için dev bir fırsat oluşturduğuna inanan girişim, kısa sürede küresel ölçekli bir iklim hareketi oluşturdu. LFCA’in mevcut üyeleri, yaklaşık 100 bin çalışan ve 1 milyar aktif kullanıcıdan oluşuyor.

LFCA kısa sürede üye şirketlerin karbon ayak izlerinin azaltılması için (ortalama yüzde 20 azaltım hedefi) iklim koruma projelerine 5,8 milyon eurodan fazla yatırım ve 325 bin tondan fazla CO2 tasarrufu sağlayarak bir başlangıç yaptı.

Türkiye’de bu yıl başladı

LFCA Türkiye ekibi Yvonne Rosenbaum-Afra‘nın elçiliğinde Türkiye’deki faaliyetlerini 2020 yılında başlattı ve yedi kişilik bir ekiple çalışmalarına hızla devam ediyor.

Rosenbaum-Afra, “Hem kişisel hem de şirket düzeyinde bir taahhüt verilmesini istiyoruz. Derin değişim her zaman bireyde başlar. Girişimimize katılan herhangi bir kurucu veya CEO, Yeşil Taahhüdü yerine getirmek zorunda. Bu, kişisel karbon ayak izlerini ölçmek, azaltmak ve dengelemek zorunda oldukları ve şirketlerinde de aynısını yapmayı taahhüt ettikleri anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Her yıl taahhütte bulunmaları gerekiyor

LFCA, iklim eylemi için net bir çerçeve ve dijital araçlar sağlıyor. Etki yaratmadaki ana odak, şirketin karbon ayak izinin azaltılmasında yatıyor. LCFA’ya üye olmak ücretsiz ancak şirketlerin üyeliği devam ettirmeleri için ölçüm, azaltım ve karbon dengeleme sürecini her yıl tekrar etmeleri gerekiyor.

Şirket düzeyinin ötesine geçen topluluk, finans alanında da iklim eylemini yönlendiriyor. Yatırımcılar aktif olarak sürdürülebilir şirketler arıyor. Bu yıl, 30’dan fazla önde gelen VC fonu, LFCA tarafından başlatılan Sürdürülebilirlik İlkesi’ne katıldı. Bu ilkeyi hem varsayılan dönemki hem de hissedar sözleşmelerine entegre ettiler. Yeni finanse edilen şirketlerin çoğu, karbon emisyonlarını azaltmayı taahhüt edecek.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.