İklim KriziManşet

İklim değişikliğinin etkisiyle artan küresel ısınma göçü 3 katına çıkarabilir!

0

AB Ortak Araştırma Merkezi ve ABD Enerji Departmanı’nın finanse ettiği ve Colombia Üniversitesi bilim insanlarının yürüttüğü yeni bir araştırma, politik ve ekonomik faktörler olmadan yalnızca iklim değişikliğine bağlı olarak bile milyonlarca insanın her sene Avrupa’dan sığınma talep edeceğini ortaya koydu. Araştırma lideri ve Colombia Üniversitesi Profesörü Wolfram Schlenker, “Evlerini terk etmek zorunda kalmış ve yardıma muhtaç birçok insan Avrupa’dan sığınma talep edecek” dedi.

Göç rakamları bu yüzyılın sonuna dek üçe katlanabilir

Araştırma kapsamında, iklim değişikliğinin ileri kuraklık, sel, sıcak hava dalgası ve diğer aşırı hava koşullarıyla sonuçlanacağı tahmin edilirken, yaşanan iklim koşullarıyla özellikle Afrika ve Asya kıtalarının güney bölgelerinde olmak üzere birçok kentte tarım yapmanın oldukça zor bir hale geleceği açıklandı.

Araştırma kapsamında, 2000 ve 2014 yılları arasında Avrupa’nın 103 ülkesine yapılan göç başvuruları incelendi. Dört yıllık süreç kapsamında yıllık göç başvurularının sayısı 350 bin civarında gözlemlenirken, sıcaklık ve hava durumu gibi bazı çevresel faktörler başvurularla karşılaştırılınca, 20 derecenin üzerinde bir sıcaklığa sahip olan ülkelerin daha az sıcaklığa sahip ülkelere göre daha fazla sığınma talep ettiği görüldü.

 

(İklim Haber)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.