İklim KriziManşet

İklim değişikliğinden etkilenecek ilk on şehir arasında İstanbul ve İzmir de var

0

İklim değişikliği ve etkileri konusunda dünyanın en önemli bilimsel yayın organı olan Nature Climate Change dergisinde bu hafta yayınlanan bir makale iklim değişikliğinin tüm dünyadaki kıyı şehirlerine etkisini inceledi. Bu araştırmaya göre kısa vadede acil önlemler alınmadığı takdirde büyük zarar görecek dünyadaki ilk on şehir arasına İstanbul ve İzmir de katıldı.

Dünya Bankası, OECD, Middlesex University ve University of Southampton işbirliği ile yapılan bu çalışma dünyadaki önemli 136 deniz kenarındaki büyük şehri inceliyor. Bu araştırmaya göre 2005 yılında bu 136 şehrin su baskınları nedeniyle gördüğü hasar 6 milyar dolar iken, iklim değişikliğinin getireceği deniz seviyesindeki yükselmeye karşı önlem alınsa bile 2050 yılında bu hasarın 52 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Deniz seviyesinde bir artış olmayacağı düşünülerek hazırlık yapılacak olursa bu hasar 60-63 milyar dolara ulaşabiliyor.

2005 yılı rakamlarıyla en fazla zarara açık beş şehir Guangzhou (Çin), Miami, New York, New Orleans (ABD) ve Mumbai (Hindistan) olarak sıralanıyor. Burada Guangzhou’nun su baskını riski, alınan tüm önlemlere rağmen 687 milyon dolar tutuyor. 2050 yılında iklim değişikliği ve neden olacağı deniz seviyesi yükselmesine karşı önlem alınsa bile Guangzhou’yu 11 milyar dolar su baskını riski bekliyor.

İklim değişikliğinin getireceği deniz seviyesindeki yükselmeye şimdiden önlem alınmayacak olursa bunun getireceği ek risk açısından yapılan sıralamada ilk on şehir ise sırasıyla şöyle;

İskenderiye (Mısır)

Baranquilla (Kolombiya)

Napoli (İtalya)

Sapporo (Japonya)

Santa Domingo (Dominik Cum.)

Beyrut (Lübnan)

Houston (ABD)

İstanbul (Türkiye)

Jakarta (Endonezya)

İzmir (Türkiye)

 

(T24)

 

Kategori: İklim Krizi

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.