İklim KriziManşet

İklim değişikliği peşpeşe kasırgalarla Amerika kıtasını vurmaya devam ediyor

0
Fırtına Kosta Rika'da akarsuların taşmasına yol açtı.

Tropikal Nate fırtınası, Kosta Rika, Nikaragua ve Honduras’ta en az 22 kişinin ölümüne yol açtıktan sonra kuzeye, ABD’ye doğru ilerlemeye başladı.20 kişinin de kayıp olduğu Orta Amerika ülkelerinde acil durum ilan edildi.

Fırtına Kosta Rika’da akarsuların taşmasına yol açtı.

Fırtına yoğun yağışa ve yolları tıkayıp, köprüleri ve evleri yok eden toprak kaymaları ve sele neden oldu. Kosta Rika’da yaklaşık 400 bin kişinin suyu kesilirken, binlerce kişi geceyi sığınaklarda geçirdi.

Kosta Rika’da 8 kişinin ölümüne yola açan fırtına, kuzeye ilerleyip geçtiği Nikarakagua’da da 11 kişinin yaşanmına mal oldu. Honduras’ta da üç kişi ölürken, bazı kişilerden de haber alınamadığı bildirildi. El Salvador’da da bir kişi toprak kayması nedeniyle hayatını kaybetti.

Kosta Rika’da beş bin kadar kişi geçici sığınaklarda kalıyor

Kosta Rika’da tren seferleri ve onlarca uçuş iptal edildi. 10’dan fazla milli park da ziyarete kapatıldı. Fırtına, Nikaragua’da da altyapıya büyük zarar verdi.

Uzmanlar Nate kasırgasının güçlenip kategori 1 kasırgaya dönüştükten sonra Pazar günü ABD’nin güney kıyılarına ullaşması bekleniyor.

Nikaragua’daki zararın büyük kısmı Karayip kıyılarında görüldü

Florida’dan Teksas’a dek bölgede yaşayanlar fırtınaya hazırlıklı olmaları için uyarıldı. Nate, ABD’ye ulaşırsa bu yıl ülkeyi vuran üçüncü bu tür felaket olacak. Hem Teksas hem de Florida hala Harvey ve İrma Kasırgasıları’nın yaralarını sarmaya çalışıyor.

 

(BBC Türkçe)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.