İklim KriziManşet

İklim değişikliği etkisi 2050 yılında aşırı sıcaklıkları olağan kılacak!

0

Bilim insanları, Avrupa’nın Akdeniz bölgesinde yer alan ülkeleri kavuran sıcaklıkların iklim değişikliğinden kaynaklanmış olma ihtimalinin 10 kat artış gösterdiğini açıkladı. Araştırmaya göre küresel ısınmaya karşı önlem alınmaması durumunda, sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkartan sıcak hava dalgalarının 2050 yılına gelindiğinde olağan olacağı belirtildi.

World Weather Attribution (WWA) tarafından oluşturulan analizde, özellikle İtalya, Hırvatistan ve Fransa’nın güneydoğusunu etkisi altına alan “Lucifer” adlı hava sıcaklıklarının insanın yol açtığı iklim değişikliğinden dolayı oluşmuş olma ihtimalinin dört kat artış gösterdiğini ortaya kondu.

Daha önce de Avrupa’da 2003 yılında 75 bin kişinin yaşamını yitirmesi, yapılan farklı çalışmalarda aşırı sıcaklıklarla ilişkilendirilmişti.

Çözüm sera gazı emisyonunu azaltmak

Aynı zamanda WWA’nın bünyesinde yer alan Oxford Üniversitesi’nden Friederike Otto, “yaz aylarının giderek daha da sıcaklaştığını” söylüyor.  Otto, gelecekte yaşanacak sıcaklıkların önüne geçmek için sera gazı emisyonunu azaltmanın önemini vurguluyor:

Şu ana kadar yaşanan aşırı hava olayları bütünüyle iklim değişikliği ile bağdaştırılamıyor. Bunun sebebi ise rastlantısal aşırılıkların yaşanıyor olması. Ancak tarihteki kayıtlara ve karbon emisyonu tarafından değiştirilmemiş iklimin bilgisayar modellemelerine bakarak aşırılıkların kıyaslaması yapıldığında, küresel ısınmanın bu aşırılıklara büyük etki görülebiliyor.

 

(Guardian, Gazete Karınca)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.