İklim KriziManşet

İklim değişikliği antik Yunan eserlerini tehdit ediyor

0

Bilim insanları, hava kirliliği ve aşırı yağmurun mermerleri aşındırdığına dikkat çekiyor

Atina’da geçtiğimiz hafta içinde düzenlenen İklim Değişikliği ve Kültürel Miras Konferansı’nda bilim insanları, iklim değişikliğinin, dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Akropolis’teki Partenon Tapınağı dahil olmak üzere Yunanistan’daki tarihi anıtları tehdit ettiğini söyledi.

Tarihi MÖ 5’inci yy’a dayanan Akropolis’te bulunan Partenon Tapınağı, Yunan başkentinin kalbinde yer alıyor.

Independent’in haberine göre, bilim insanları, Partenon Tapınağı’nın inşa edildiği Akropolis’in, Yunanistan’daki en eski arkeolojik alan olduğunu ancak hava kirliliğinin ve asit yağmurunun mermerlerini aşındırdığına dikkat çekti ve iklim değişikliğinin bu etkiyi giderek daha fazla arttırdığına dair kanıtlar olduğunu belirtti.

Yine taşkınların da bu önemli eserlerde yapısal sorunlara neden olduğu ifade edildi.

Yunanistan Kültür Bakanlığı sözcüsü Maria Flazaki, “Eski şehir kentinin duvarları geçmişte olduğundan daha fazla aşınıyor. Her yıl daha fazla vakamız var.  Eski şehirlerin duvarlarını korumak için daha fazla para fon veriyoruz” dedi.

Yunanistan’ın köklü üniversitelerinden biri olan Atina Akademisi profesörlerinden Christos Zerifos da, bazen kuraklık bazen de sel gibi doğa olaylarının eserleri etkilediğini söyleyerek, bu eserlerin daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğunu, hava olaylarına karşı izleme sisteminin kurulması gerektiğini belirtti.

Atina son 10 yıldır şiddetli sel ve orman yangınlarından çok fazla etkilendi. 2007’deki orman yangını olimpiyat oyunlarının doğum yeri olan Panathinaiko Stadyumu’nu etrafındaki önemli tarihi eserlere zarar vermişti.

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.