Manşetİklim Krizi

İkizköylüler iklim grevinde, banka müfettişleri maden teftişinde

0

25 Mart Küresel İklim Grevi eylemlerinden biri de Milas Yeniköy Termik Santrali önünde gerçekleştirildi. İklim Adaleti Koalisyonu adına basın açıklamasını Demet Parlar okudu.

Parlar’ın Koalisyon adına okuduğu açıklama şöyle:

Bugün  İklim Adaleti Koalisyonu olarak “İklim Acil Durumu İlan Edilsin!” , “Kâr değil insanlar”  diyen   gençlerin sesini yükseltmek üzere,  haklı taleplerine destek olmak için buradayız.

Türkiye’nin pek çok şehrinden gençlerle birlikte biz de burada onların çığlığını, taleplerini doğrulayan bir yangın yerinden Akbelen Ormanları nöbet alanından,  zeytinlikleri, ormanları kömür madencilerine verilmek istenen İkizköy’den sesleniyoruz size.

Genç iklim aktivistleriyle birlikte, temiz hava hakları, temiz su hakları ellerinden alınan Akbelen ormanını koruyan İkizköylülerle birlikte biz de 40 yıldır Muğla bölgesi başta olmak üzere erken ölümlere, çocuklarda ve yaşlılarda ciddi sağlık sorunlarına, devasa bir ekokırıma yol açan kömürlü termik santrallerin kapatılmasını istiyoruz.

Bugün dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de “İklim Acil Durumu İlan Edilmeli” diye haykıran gençlerin sesinin duyulmasını, haklı taleplerinin artık  inandırıcılığını çoktan yitirmiş vaatler ve sözlerle değil doğayı ve insanı koruyan radikal bir dönüşümle yerine getirilmesini istiyoruz.

Gençlerin Türkiye’nin iklim krizi ile mücadele etmek için açıkladığı 2053 net sıfır karbon hedefine ulaşmak için acilen 2030 yılında kömürden çıkılması taleplerini destekliyoruz.

İklim Adaleti Koalisyonu olarak karbonsuz bir gelecek için bir an önce  “Kömürden Çıkış”ı sağlamak üzere kömürlü termik santrallerin 2030’a kadar kapatılması, yeni termik santral planlarının iptali için harekete geçtiğimizi siz yaşam savunucuları ve kamuoyu ile paylaşıyor, bu kervana katılmanızı bekliyoruz.”

Bir yanda iklim grevi, diğer yanda banka teftişi

Parlar’ın ardından konuşan İkizköy Çevre Komitesi üyeleri Deniz Gümüşel, Hasan Yorulmaz, Nejla Işık, Akbelen Ormanları’na kömür madeni açmak isteyen YK Enerji‘ye kredi veren bankalara seslendi.

Sabah Komite’ye ulaşan bir bilgiye göre kredi veren bankalardan bir heyet, bugün YK Enerji maden sahalarında teftişteydi. Kredi anlaşması sürecinde şirketler finansman sağlayan bankalara çevresel bazı taahhütlerde bulunuyorlar. İkizköy Işıkdere kömür sahasını ve Akbelen Sahası kömür madeni projesini de finanse ettiği düşünülen bankaların bu alanları da içine alan idari davalar nedeniyle, şirketin kredi anlaşmasında verdiği taahhütleri yerine getirip getirmediğini incelemeye geldikleri tahmin ediliyor.

2014 yılındaki termik santral ve maden sahalarının özelleştirilmesi sürecinde Limak-İC İÇTAŞ ortaklığının Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Akbank ve Halkbank’tan kredi aldığı biliniyor.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.