DünyaKoronavirüs SalgınıManşet

İkinci Rus koronavirüs aşısı tescil edildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ikinci Rus Covid-19 aşısı olan EpiVakKorona‘nın tescil edildiğini açıkladı.

Hükümet üyeleriyle yapılan ve Rus televizyonlarından canlı olarak yayınlanan toplantıda konuşan Putin, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) bünyesindeki Vektör Bilim Merkezi‘nin Covid-19’a karşı geliştirdikleri EpiVakKorona aşısını bugün tescil ettirdiği bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Üçüncüsü yolda

Sputnik‘in aktardığına göre Putin, “Bildiğim kadarıyla, Rusya Bilimler Akademisi Çumakov Merkezi tarafından geliştirilen üçüncü aşı da yolda” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova da şunları söyledi: “Klinik araştırmalar 100 gönüllü üzerinde yapıldı. Adenovirüs bazlı Sputnik V aşısından farklı olarak yeni EpiVakKorona aşısı, gelecek vaat eden sentetik platformlardan biri temelinde oluşturuldu, Bu bir peptit aşısı ve viral protein-peptitlerin yapay olarak sentezlenmiş kısa parçalarından oluşur. Bağışıklık sistemi bu protein-peptitler aracılığıyla virüsü inceler, tanımlar ve etkisiz hale getirir”

Öncelik Rusya içinde 

Rus aşılarını yurt dışına göndereceklerini ve yabancı partnerlerle bu konudaki işbirliğinin sürdüğünü belirten Putin, “Ancak yurt dışına yönelik aşıları, bu aşamada aşıların gönderileceği ülkedeki tesislerde üretmeye odaklanmalıyız. Her şeyden önce bu aşıları Rus pazarına tedarik etmeliyiz. Aşılar, Rus eczacılık ağına mümkün olduğunca geniş biçimde ulaştırılmalı” dedi. 

Putin, Golikova ile Rospotrenbadzor Başkanı Anna Popova‘nın EpiVakKorona aşısı vurulan gönüllüler arasında olduğunu belirtti. İki kadın,  ikişer doz aşı olduklarını ve herhangi bir yan etki görülmediğini kaydetti. 

Rusya, ağustos ayında Covid-19’a karşı tescil ettiği ve Sputnik adı verilen ilk aşıyı yine Putin’in ağzından duyurmuştu. 

Kategori: Dünya