ManşetEkoloji

İki haftalık yağışlar kuruyan İstanbul barajlarına deva olmadı

0

İSKİ verilerine göre bugün İstanbul’un barajlarındaki doluluk oranı yüzde 32,03 olarak ölçüldü. Kazandere barajında doluluk oranı yüzde 5,14’e kadar gerilerken, Terkos Baraj Gölü’nde 33,17, Ömerli Baraj Gölü’nde ise yüzde 45,70 doluluk oranı ölçüldü. İstanbul’daki barajların doluluk oranı 2014 yılında yaşanan kuraklıktan beri hiç bu kadar düşmemişti. 

‘Yağmurun yavaş yavaş yağması gerekiyor’

Kış aylarında yağacak yağışların barajlar için önemli olduğunu vurgulayan Prof. Şen şunları söyledi:  “Türkiye’de içme suyu açısından en önemli şey yaz aylarındaki değil, kış aylarındaki yağıştır. Su yılı bizde 1 Ekim’de başlar.  1 Ekim’den 1 Ekim’e kadar bilançoyu değerlendiririz. Kış aylarında gök gürültülü şimşekli yağışların olmaması gerekiyor. Yağmurun yavaş yavaş yağması gerekiyor.  Sanıyorum ki barajlardaki doluluk oranı yüzde 35 civarında. Burada büyük göllere, yani Darlık, Terkos, Küçükçekmece‘deki doluluğa bakmak lazım” diye konuştu.

Son yağışların faydası olmadı

Son iki haftadır İstanbul’da görülen sağanak yağışların barajlardaki doluluk oranına etki etmediğini söyleyen Prof. Dr. Şen, bu yıl kış aylarındaki yağışların da düşük seviyelerde olacağını ifade etti: 

“‘Bardaktan boşalırcasına yağmur yağdı ne kuraklığı’ deniyor. Evet kuraklıktan bahsediyoruz. Yağışların böyle olmaması gerekiyor.  Gök gürültülü sağanak yağışlar değil, yavaş yavaş yağan yağışların olması lazım ki yer altı sularına etki etsin ki bunlardan barajlar faydalansın. Böyle bardaktan boşalırcasına yağdığı zaman denizlere gidiyor, yer altı kaynaklarına ulaşmıyor. Bu yüzden bu seneki yağışlar önemli. Bu yılın analizlerini yaptığımız zaman parlak bir gelecek görünmüyor. Yağışların düşük geçeceğini görüyoruz”

İstanbul’daki barajların şu anda sadece 5 milyonluk nüfusa yetebileceğini söyleyen Prof. Dr. Şen şöyle devam etti: 

“2018 ve 2020 yıllarını ele aldığımızda şubat, mart, nisan ayı dünyada bile çok sıcak geçti. Türkiye’de yaz ayı yine 2,4 derece sıcaklık artışıyla geçti. Bunlar önemli sıcaklık artışları. Bu sıcaklık artışları devam ediyor. Kar yağışı da sıcaklığa bağlıdır. Kritik sıcaklığa gelmezse yani 5 derecenin altına düşmezse kar yağmaz. İstanbul’a senelik 700 kilogram yağmur yağıyor. Her yıl 700 kilogram yine yağıyor ama aşırı yağış olduğu için bir faydası olmuyor. Barajların doluluk oranlarına baktığımızda 2014 yılından sonraki en düşük seviyedeyiz. İstanbul’daki barajlar 16-17 milyonluk nüfusta sadece 5 milyon kişiye yeter. Bir de kuraklık olduğunu düşünün o zaman problem çıkar” diye konuştu.

Doluluk oranı, Kazandere’de yüzde 5.14’e kadar düştü 

İstanbul’a su sağlayan büyük baraj göllerinden Terkos’da doluluk oranı 33,17, Ömerli barajında ise 45,70 olarak ölçüldü. İstanbul’un en az su bulunan baraj gölü ise Kuzey kıyılarında bulunan Kazandere baraj gölü oldu. Kazandere baraj gölünde doluluk oranı yüzde 5,14’e kadar geriledi. Aynı bölgede bulunan Papuçdere baraj gölünde doluluk oranı 8,27 olarak kayıtlara geçti. İstanbul’un doluluk oranı en yüksek baraj gölü ise Darlık oldu. Darlık baraj gölünde bugün ölçülen doluluk oranı yüzde 62,45 olarak kayıtlara geçti.

Son on yılın en düşük seviyesi

İstanbul’un barajlarında 278.24 milyon metre küp su kalırken, bu son 10 yılın en düşük ikinci seviyesi olarak istatistiklerde yerini aldı. 2014 yılında yaşanan kuraklığın ardından 20 Ekim itibariyle barajlardaki su seviyesi 186 milyon metre küpe kadar gerilemişti. Ancak daha sonra yağışların artmasıyla birlikte 2015 yılında 576 milyon metre küpe kadar yükselmişti.

90 günlük su var

İstanbul’a günde 3 milyon metre küp temiz su veriliyor. Bu veriye göre İstanbul’un barajlarında şu anda yaklaşık 90 günlük su kalmış durumda. Ancak barajlar göllerinin dibinde kalan suyun kullanılamadığı düşünüldüğünde aslında çok daha az gün kalmış olabilir.

İstanbul’un barajlarının bugün itibariyle doluluk oranları şöyle: 

  • Ömerli Barajı doluluk oranı: Yüzde 45.70
  • Papuçdere Barajı doluluk oranı: Yüzde 08.27
  • Sazlıdere Barajı doluluk oranı: Yüzde 07.70
  • Büyükçekmece Barajı doluluk oranı: Yüzde 17.27
  • Alibeyköy Barajı doluluk oranı: Yüzde 22.07
  • Terkos  Barajı doluluk oranı: Yüzde  33.17
  • Kazandere Barajı doluluk oranı: Yüzde 05.14
  • Elmalı Barajı doluluk oranı: Yüzde 29.18
  • Darlık Barajı doluluk oranı: Yüzde 62.45
  • Istrancalar Baraj Gölü doluluk oranı: Yüzde 17.89

Sebebi iklim krizi

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve birçok bilimsel kuruluş iklim değişikliği yüzünden küresel ortalama sıcaklıkların artacağını ve bunun da kuraklık riskini, düzensiz ve aşırı yağış sıklığı ve miktarını ve fırtına gibi aşırı hava olaylarının sıklık ve şiddetini yükseltebileceğini ortaya koyuyor.

Türkiye’de de Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “2018 Meteorolojik Afetler” raporuna göre, iklim krizi bu afetlerin sayısını her geçen yıl artırıyor. Verilere gjre, 2015 ile 18 arasındaki yıllar, 1940’lardan beri ülke tarihinde en çok meteorolojik afetin görüldüğü yıllar olarak ön plana çıkıyor.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.