Hayvan HaklarıManşet

İğneli katliam: Kıbrıs’ta 800 bin kuş öldürüldü

Güney Kıbrıs’ta bulunan İngiliz üssünde 800 binden fazla kuşun kaçak şekilde restoranlara satılmak üzere öldürüldüğü ortaya çıktı.

İngiliz gazeteleri, Güney Kıbrıs’ta İngiliz üssünde 800 binden fazla kuşun restoranlara satmak için öldürüldüğünü yazdı.

BBC Türkçe’nin İngiliz basınından aktardığı habere göre, bu rakam sadece geçen yıl sonbaharda öldürülen kuşların sayısı. Çoğu ötücü türlerden olan kuşlar, Güney Kıbrıs’ın doğusunda bulunan üste yapay kuş sesleriyle çekilerek ağa yakalandıktan sonra kafalarına iğne batırılarak öldürüldü.

Güney Kıbrıs’ta bu şekilde bir kuş avcılığı yapmak yasak. Ancak kaçak avcılar bu şekilde avlanmak için gizlice İngiliz üssünü kullanıyor.

Restoranlara satmak için avlıyorlar

Güney Kıbrıs’ta ve İngiltere’de kuşları korumak için faaliyet gösteren Birdlife Cyprus ve RSPB adlı örgütlere göre, avcılar bu kuşları ambelopulia adı verilen yöresel yemekte kullanılmak üzere restoranlara satıyor.

Örgütler, avcıların göçmen kuşları bölgeye çekmek için çok sayıda akasya ağacı diktiğini, kaçak avlanmayla mücadele etmek için bu ağaçların sökülebileceğini belirtiyor.

İngiliz basınına göre askeri üsteki yetkililer akasya ağaçlarını kesmek için geçen yıl harekete geçti. Ancak yerel halkın protestosu nedeniyle ağaçların yalnızca yüzde 7’si kesildikten sonra kesimler durduruldu.

Bölgede hâlâ 36 hektarlık bir alanda akasya ağacı bulunuyor.

(BBC Türkçe)

Kategori: Hayvan Hakları