GündemKadınManşet

İBB Kadın Dayanışma Evi açtı

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Kadın Dayanışma Evi‘ni hizmete açtı. Bu merkezde sosyal, psikolojik ve hukuksal destek alacak kadınlar, aynı zamanda istihdama yönlendirilecek. Merkezde, kadınların beraberindeki çocuklarına yönelik de bakım ve eğitim desteği de sağlanacak.

İBB’den yapılan açıklamada, can güvenliği riski kalmamış, iş yaşamına girmeye hazır ya da çalışan kadınlara destek verilecek dayanışma evlerinde, kadınlara ihtiyaç duydukları bütünlüklü sosyal hizmetler sunulacağı belirtildi.

Merkezde sosyal, psikolojik ve hukuksal destek de alacak kadınlar, aynı zamanda istihdama yönlendirilecek.

Kadınların varsa çocuklarıyla birlikte yaşayacakları özel yaşam alanlarının da oluşturulduğu evlerde, kadınlara ihtiyaç duydukları para yönetimi, iş arama, görüşme teknikleri gibi pratik iş ve yaşam bilgileri verilerek, İSMEK’ler aracılığıyla da meslek edinmeleri teşvik edilecek.

İki yeni müdürlük daha geliyor

Cinsiyete dayalı ayrımcılığın, şiddetin, dışlanmanın sonlandırılması, kadınların çok yönlü desteklenmesi, erkeklere yönelik çalışmaların yürütülebilmesi amacıyla, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şube Müdürlüğü kurulması için kasım ayı oturumunda İBB Meclisi’ne öneride bulunulduğu belirtilen açıklamada, kurulacak müdürlük bünyesinde, kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına katkı sunacak eğitimler ve farkındalık çalışmaları sürdürüleceği vurgulandı.

Açıklamada, çocuklara yönelik hizmet ve politikaları önceleyen yönetim anlayışının kurumsal yapıya dönüştürülmesi amacıyla Çocuk ve Aile Şube Müdürlüğü’nün de kurulacağı aktarıldı.

 

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.