Kanal İstanbulManşet

İBB anketi: Halkın yüzde 64’ü Kanal İstanbul’a karşı

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kanal İstanbul anketine katılan 606 bin 317 kişinin yüzde 64.2’sı projeye karşı çıkarken yüzde 34.1’i destekledi.

Belediyenin sitesinde cevaplanan ankette hükümetin yapmayı planladığı Kanal İstanbul projesiyle ilgili altı soru soruldu. “Kanal İstanbul projesinin İstanbul’a faydalı olacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 36.8’i ‘evet’, yüzde 63.2’si ‘hayır’ seçeneğini işaretledi.

Deprem ve susuzluk ilk sırada

“Projenin İstanbul’a ne gibi olumsuz etkileri olacağını düşünüyorsunuz?” sorusunda verilen yanıtlarda ise dağılım şöyle oldu:

  • Deprem riskini artırması yüzde 18.9
  • Susuzluk riskini artırması yüzde 19
  • Boğazlar Antlaşması’nın ihlal edilmesi yüzde 15.2
  • Tarihi yapının bozulması yüzde 17.4
  • Trafikte dayanılmaz artış yüzde 13.6
  • Olumsuz etkisi olacağını düşünmüyorum yüzde 15.3.

Çoğunluk: Acil sorun değil

Kanal İstanbul, İstanbul’un acilen çözülmesi gereken sorunlarından biri midir?” sorusu ise yüzde 32.9 oranında ‘evet’, yüzde 67.1 oranında ‘hayır’ yanıtı geldi.

“Projeye harcanacak olan 100 milyar lira ile ilgili neler düşünüyorsunuz?” sorusuna İstanbulluların yüzde 22.7’si “Kenin başka sorunlarına öncelik verilmeli”, yüzde 39’u“İstanbul’un depreme dayanıksız yapı stoku sorunu çözülmeli”, yüzde 4.7’si “İstanbul’un okul sorunu çözülmeli”, yüzde 33.6’sı ise Kanal İstanbul gereklidir, yapılmalı” şeklinde yanıtladı. 

‘Arazi kapatanların ihtiyacı var’

“Kanal İstanbul’a kimin ihtiyacı var?” sorusuna gelen yanıtlarda yüzde 35’i “İstanbul halkının” yanıtını verirken diğer cevapların oranları şöyle:

Yüzde 26.9, kanal güzergahından arazi kapatmış arsa spekülatörleri, yüzde 14.1 bu işten ihale alacak şirketler, yüzde 4.3 plaza, gökdelen ve konut projesi yükselecek olanlar ve yüzde 17 yüksek faizle Türkiye’ye borç veren yabancı finans çevreleri ve yerli ortaklar.

CHP Yerel Yönetimler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Talan projenizi halk istemiyor. İstanbul’un yakasından düşün artık” değerlendirmesini yaptı. 

You may also like

Comments

Comments are closed.