EmekManşetTürkiye

Hükümetten memura yüzde 5+6 zam teklifi

0

Kamuda 700 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılmasının ardından hükümet bugün de yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren zam teklifini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,  memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci 6 ay içinse yüzde 6+enflasyon farkı oranında zam teklifi yaptıklarını açıkladı. 2023’ün ilk ve ikinci 6 ayı içinse zam oranı teklifi yüzde 6+6 ve enflasyon farkı.

‘3600 meselesinin çözülmesi talebini benimsiyoruz’

Memur sendikalarıyla toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için yapılan toplantıda konuşan Bakan Bilgin, “3600 meselesinin bu sözleşme sürecinde çözülmesi talebini benimsiyoruz” dedi.

Bilgin özetle şu açıklamayı yaptı:

  • Enflasyonu ciddi bir şekilde ele almak lazım enflasyona karşı sosyal koruma kalkanı oluşturmak hem de enflasyonla mücadele stratejilerine katkı yapmak gerekir.
  • Konfederasyonlarımızın verdiği Türkiye Kamu-sen ve Memur-sen teklifleri değerlendirdiğimizde bir kaç hususta düğümlendiği görüyoruz bu sadece ücret artışı değil. Bunlardan bir tanesi 3600 meselesi. Diğer mesele sözleşmeli personel meselesi. Sözleşmeli personelin haklarının yeniden düzenlenmesi kamu personel haklarına sahip olması konusunda bir teklif var. Bu teklif konusunda benzer bir yaklaşıma sahip olduğumuzun altını çizmek isterim.
  • Bugün 2022 yılının birinci 6 ayı için yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay için yüzde 6 enflasyon farkı önerini veriyoruz. 2023 için yüzde 6 enflasyon farkı artı yüzde 6 enflasyon farkı. Bu rakamsal öneriler teklife karşı verilmiş bir teklif. Bunlar müzakere edilecektir. “

Memur-SEN yüzde yüzde 21 ve 17 zam istemişti

TİS görüşmelerinde yetkili konfederasyon Memur-Sen, 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı içinse yüzde 17 zam talebinde bulunmuştu. Ayrıca yüzde 6 refah payı talepler arasında yer alıyor.

Görüşmelerde bu aşamadan sonra müzakere sürecine geçilecek. Uzlaşı olursa 22 Ağustos’ta zam oranı belli olacak, aksi halde hakem heyeti devreye girecek.

More in Emek

You may also like

Comments

Comments are closed.