ManşetTürkiye

Hopa olayları 400 avukat tarafından AİHM’e taşınıyor

0

31 Mayıs’ta Hopa mitinginde polis şiddeti, emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun öldürülmesi, uzun tutukluluk ve yargılama süreci 400 avukat tarafından AİHM’e taşınıyor.

31 Mayıs 2011’deki Hopa mitingi öncesi ve sonrası çıkan olaylar, emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun polisin şiddetli saldırısı ve gaz bombaları sonucu ölümü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınıyor.

AİHM’e götürülecek davayla ilgili 400 avukat ortak bir rapor hazırladı. Raporda, Lokumcu’nun ölümü Hopa’da 17, Ankara’da tutuklanan 22 kişinin yargılanma süreçleri yer alıyor.

Raporda, güvenlik güçlerinin uygulamaları, uzun tutukluluk ve özel yetkili mahkemelerde yargılamanın hukuk ilkelerine aykırı olduğunu belirtilerek, Türkiye’deki yargı sisteminin de AİHS’ne aykırı olduğuna vurgu yapılıyor.

Davayı AİHM’e götürecek avukatlardan Meriç Eyüboğlu, “400 avukat ortak rapor hazırlıyoruz. Kullanılan şiddet, biber gazı, uzun tutukluluk ve özel yetkili mahkeme diye 3 madde var. İç hukuktaki tıkanmaları aşmak için bu raporu AİHM’e yolluyoruz” dedi

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.