ManşetTürkiye

Hopa iddianamesinde taş silah sayıldı

0

Başbakan Erdoğan’ın Hopa mitingi sonrasında yaşanan olaylara ilişkin tutuklanan 4 sanığa yeni bir dava açıldı. İddianamede, sanıklarca kullanılan taş ‘silah’ olarak değerlendirildi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Artvin’in Hopa ilçesindeki mitingi öncesi ve sonrasında yaşanan olaylara ilişkin tutuklanan 4 sanığa, 2 yıldan 12 yıla kadar hapis talebiyle yeni bir dava açıldı.

Hopa Cumhuriyet Savcısı Nihat Hırka’nın hazırladığı iddianamede, 12 Haziran 2011 tarihindeki seçim sürecinde AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa mitinginin yapılacağı gün ÖDP, ESP ve Halkevleri üyelerinin, hükümeti protesto için, halkı toplanmaya çağırması üzerine miting alanı karşısındaki Cumhuriyet Meydanı’nda yaklaşık 400 kişinin toplandığı belirtildi.

Protestoculardan bazılarının meydandaki bir inşaata pankart asmak istediği ifade edilen iddianamede, AKP’lileri ‘tahrik edici özelliği bulunan’ pankarta müdahale etmek için inşaata yönelen polislere, protestocularca kalas, demir çubuk ve tuğlalarla saldırıldığı öne sürüldü.

Daha sonra inşaattaki protestocular ile Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kişilerin bir araya gelerek, yapılmak istenen müdahale sebebiyle Hopa İlçe Emniyet Müdürü ile tartıştığı, ardından İlçe Emniyet Müdürünün gruba megafonla, ”yaptıkları eylemin kanunsuz olduğu için dağılmaları” ve ”yaşlı, hasta, çocuk ve kalp ile astım hastalarının uzaklaşması” yönünde 2 kez anons yaparak uyarılarda bulunduğu iddia edildi.

Bu anonslar sonrası İlçe Emniyet Müdürü ile konuşan protestoculardan Ali Aksu’nun megafonla eylemci gruba yönelik olarak ”Biraz önce Hopa Emniyet Müdürü çok talihsiz açıklama yaptı. Hopalılara ‘meydandan ayrılın’ dedi. Biz Hopalıyız, Hopa Meydanı’ndan asla ayrılmayacağız” şeklinde konuştuğu belirtilen iddianamede, polisin ‘dağılın’ ihtarı sonrasında Cumhuriyet Meydanı’nda kalan grubun basın açıklaması yaparak halay çektiği anlatıldı.

İddianamede, kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşüne dönüşen bu olaylarda kullanılan taşın silah olarak değerlendirilmesi ve bu nedenle sanıkların cezasında TCK’nın 265/4. maddesi uyarınca yarı oranında artırıma gidilmesi gerektiğini savunan Cumhuriyet Savcısı Nihat Hırka, şu ifadeleri kullandı:

”TCK’nın 265/4. maddesinde suçun ‘silahla’ işlenmesi, eylemin icrasını kolaylaştırması, faile cesaret vermesi ve mağduru olumsuz etkilemesi bakımından artırım nedeni sayılmıştır. TCK’da ‘saldırı ve savunma amacıyla yapılmamış olsa bile fiilen saldırı ve savunmada kullanılmaya elverişli diğer şeyler’ silah olarak kabul edilmiştir. Buna göre bu konudaki yerleşmiş içtihatlar da dikkate alındığında şüphelilerce kullanılan ‘taşın’ faile verdiği avantaj nedeniyle silah olarak kabul edilmesi ve TCK 265/4. maddesinin uygulanması gereklidir”

Savcı Hırka, bu nedenlerle olaya ilişkin tutuklanan Erhan Köse, İbrahim Aksu, Yunus Aksu ve Ender Yalçın’ın, yasa dışı gösteriye katılıp güvenlik güçlerine taş atarak direndiği, TOMA aracı ve diğer araçlara zarar verdikleri ve bazılarının yüzlerini bezle gizlemeye çalıştıklarını anlattığı iddianamede, 4 sanığın ”Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme”, ”görevli memura mukavemet etme” ve ”kamu malına zarar verme” suçlarından ayrı ayrı 2 yıldan 12 yıla kadar hapsini talep etti.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde Hopa Asliye Ceza Mahkemesinde başlanacak.

(Ajanslar)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.