KadınManşet

Hollywood’lu yapımcı Weinstein taciz ve tecavüzle yargılandığı davada suçlu bulundu

0
Harvey Weinstein arrives at a Manhattan courthouse as jury deliberations continue in his rape trial, Monday, Feb. 24, 2020, in New York. (AP Photo/John Minchillo)

Hollywood’un ünlü yapımcısı 67 yaşındaki Harvey Weinstein taciz ve tecavüz iddialarıyla yargılandığı davada suçlu bulundu. “Basit cinsel saldırı ve tecavüz” ile “ağır taciz”den suçlu bulunan Weinstein, daha ağır ceza gerektiren “nitelikli cinsel saldırı ve tecavüz” suçundan ise beraat etti.

Eski asistanı Mimi Haley‘e cinsel saldırıda bulunduğu ve eski oyuncu, kuaför Jessica Mann‘a 2013’te tecavüz ettiği iddia edilen Weinstein’ın cezası Mart ayında görülecek duruşmada açıklanacak. Amerikalı film yapımcısına bu iki olaydan dolayı 25 yıl hapis cezası talep ediliyor. Avukatları ise kararı temyize götüreceklerini söyledi.

#MeToo hareketinin başlamasına sebep olmuştu

Davada yer alan kişiler dışında 2017 yılından bu yana 80’den fazla kadın yönetmenin kendilerine taciz ve tecavüz ettiğini açıklamıştı. Kadınların Weinstein’e ilişkin cinsel saldırı iddiaları sonrasında bütün dünyada giderek yayılan ve kadınların başına gelenleri anlattığı, sorumluları deşifre ettiği #MeToo hareketini başlamıştı. Hollyywood’dan başlayarak farklı alanlarda kadınlar uğradığı taciz ve tecavüz olaylarını duyurmaya ve bu konuda diğer kadınları da cesaretlendirmeye çalışmıştı.

Davanın devam ettiği süreçte savcılık, altı tanığın ifadelerine dayanarak Weinstein’ın sahip olduğu konum nedeniyle kadınlara istediğini yaptırmak amacıyla gücünü sistematik olarak kötüye kullandığını iddia etmişti.  Savunma avukatları ise tanıkların yaşadıklarından onların sorumlu olduğunu söyleyerek asıl mağdurun Weinstein olduğunu öne sürmüştü.

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.