Dünyaİklim KriziManşet

Hindistan kavruluyor: Onlarca kişi hayatını kaybetti

0

Termometrelerin 50 dereceyi gördüğü ülkenin bazı bölgelerinde asfaltın erimemesi için yollara su döküldü, çiftçiler hayvanlarını ve ekinlerini canlı tutmak için mücadele ediyor. uzmanlar iklim değişikliğinin bu sıcak hava dalgalarını yoğunlaştıracağı uyarısında bulunuyor.

Hindistan’da 50 dereceyi aşan sıcaklıklar yüzünden onlarca kişi hayatını kaybetti. ABD meteoroloji kanalı The Weather Channel’ın aktardığı bilgilere göre, ülke genelindeki kavurucu sıcaklıklar ve su sıkıntısı, “güneş çarpması ve sıcaklığa bağlı diğer nedenlerle onlarca kişinin ölümüne ve ağır kayıplara” neden oldu.

Hindistan medyasında cuma günü yer alan haberlerde, üç hafta içinde 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Hindistan Meteoroloji Birimi yetkilileri, ülkenin kuzey bölgelerinde ve merkezinde art arda üç gündür devam eden “şiddetli sıcak hava dalgası” nedeniyle uyarı yaptı. Yetkililer, ülkenin kuzeybatısındaki Racastan eyaletinde yer alan Churu kentinde termometrelerin 50,6 dereceyi gördüğünü belirtti. Şehirdeki acil servislere fazladan klima ve ilaç takviyesi yapılırken, bazı bölgelerde asfaltın erimesini önlemek için yollara su döküldü.

Ülkenin batısındaki Maharaştra eyaletindeyse çiftçiler hayvanları ve ekinleri için su bulmaya çalışıyor. Göl ve nehirlerin kuruduğu ülkede halk su sıkıntısı yaşıyor. Eyalette sıcaklığın en çok vurduğu bölgelerden Beed’de yaşayan Rajesh Chandrakant, “Su rezervleri, göller ve nehirler kuruduğu için çevre kasabaların su tankerlerinden faydalanmak zorunda kalıyoruz. Çiftçiler hayvanları için sadece her üç günde bir su alıyor” dedi.

İklim değişikliği, bu dalgaları yoğunlaştıracak

Hindistan merkezli araştırma kurumu Bilim ve Çevre Merkezi’nden uzmanlar, aşırı sıcağın olağanüstü hava olaylarının belirtisi olabileceğini söyledi. Dünya çapındaki bilim insanları uzun süredir  iklim değişikliğinden kaynaklanan artan küresel sıcaklıkların sıcak hava dalgalarını yoğunlaştıracağı konusunda uyarıda bulunuyor. Ülkede Racastan ve Hindistan’ın merkezindeki Madya Pradeş eyaletlerinin bazı bölgeleri için bugün de sıcak hava dalgası uyarısı yapıldı.

Mayıs 2016’da Racastan’ın Phalodi bölgesinde 51 dereceyle ülke tarihindeki en yüksek sıcaklık kaydedilmişti. Hindistan’da 31 Mayıs’ta sona eren muson öncesi üç aylık dönem, son 65 yılın en kurak dönemi olarak kayıtlara geçti.

Sıcaklığı azaltacak muson yağmurlarının ülkenin güney kesiminde bu hafta içinde başlaması bekleniyor.

 

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.