ManşetSpor

Hillsborough faciasının belgeleri 23 yıl sonra halka açıldı

0

Hillsborough faciasının belgeleri yayınlandı. 15 Nisan 1989’da Liverpool ile Nottingham Forest arasında oynanan Federasyon Kupası yarı final maçında çıkan izdiham nedeniyle 96 Liverpool taraftarı hayatını kaybetmişti. Ölümlerin çoğu izdiham sırasında sahaya çıkan kapıların yetkililer tarafından açılmaması sonucunda meydana gelmişti. Hillsborough’da hayatını kaybeden taraftarların aileleri, trajedinin ardından ilk kez olayla ilgili belgeleri görme şansına erişecek. 400 bin sayfalık raporun yayınlanmasından sonra İngiltere başbakanı David Cameron olaylardaki ihmaller nedeni ile özür diledi.

15 Nisan 1989’da Sheffield’da Liverpool ile Nottingham Forest arasında oynanan Federasyon Kupası yarı finalinde hayatını kaybeden 96 kişinin ölümüne ilişkin raporlar daha önce hiç yayınlanmamıştı. İçerisinde devlet, polis, ilk yardım servisleri, Sheffield Şehir Konseyi ve Güney Yorkshire yargıcını içeren belgeler olaydan 23 yıl sonra ilk kez yayında olacak.

Hillsborough’da yaşamını yitiren 96 kişiye dair aileler, 400,000 sayfadan fazla olan raporu ilk görme hakkına erişecek. Ardından Başbakan David Cameron tarafından Avam Kamarası’na sunulacak olan raporlar, en son olarak hükümet websitesine yüklenip halka açılacak.

Hillsborough Aileleri Destek Grubu’nun başkanı Margeret Aspinall konuyla ilgili, “Bu bizim 23 yıldır savaştığımız şey. Gerçeği bilmeden yas tutamazsınız ve bir yerde yalan varsa adaletin yerini bulması imkansızdır” ifadelerini kullandı.

Hillsborough’ta yaşananlar sonrasında daha önce, Lord Justice Taylor 1990 yılında bir rapor yayınlamış ve olayın ‘polislerin ihmalkârlığı’ nedeniyle gerçekleştiğini belirtmişti. Ancak bu rapor sonrasında Kraliyet Savcılığı, dava açmak için yeterli kanıt görmemiş ve delil yetersizliğine kanaat getirmişti. Ölen kişilerin aileleri 20 yılı aşkın süredir hâlâ, trajedinin Güney Yorkshire Polisi’nin hatası olduğunu düşünüyor.

(Eurosport)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.