Türkiye

“Herkes bebek doğar” davasının 7. duruşmasından da beraat çıkmadı

0

“Herkes bebek doğar” davasının yedinci duruşması Eskişehir 4. Sulh ve Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Vicdani retçi Enver Aydemir’e destek vermek amacıyla, “Herkes bebek doğar” sloganı attıkları gerekçesiyle yargılanan Halil Savda, Mehmet Atak, Ahmet Aydemir ve Fatih Tezcan’ın yargılandığı duruşmada beraat kararı çıkmadı. Bir sonraki duruşma 6 Aralık 2012’ye ertelendi.

Davanın Avukatları olan Senem Doğanoğlu ve Esra Başbakkal Kara mahkemede, davanın artık bir sonuca bağlanmasını talep etti. Avukatlar ayrıca bu davanın Milli Savunma Bakanlığı’nın konusu olmadığını ve bu nedenle Milli Savunma Bakanlığı’na bir önceki duruşmada çıkarılan davetiyenin geri alınmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) eski genel başkanı Avukat Hüsnü Öndül, insanların düşünceleri ve inançlarından dolayı yargılandığını söyledi. İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) adına davayı başından beri takip eden Öndül “Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülkeden yalnızca Türkiye vicdani reddi bir insan hakkı olarak kabul etmiyor. Aslında suç işleniyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 46. Maddesi’ne göre sözleşmeye taraf olan ülkeler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uymak zorundadırlar.”

Öndül, duruşmanın başından beri sürekli hakim değişmesini ise şöyle yorumladı: “Dosyanın esas hakimi yargılamayı yapmıyor. Değişik hakimlerin yargılama yapması, sanık hakları açısından güvencenin bulunmadığını gösterir. Sanık dosyasını bilen birisi tarafından yargılama yapılması lazımken sürekli hakim değişikliği yapılıyor.”

Davanın avukatlarından Senem Doğanoğlu, hakim değişikliği nedeniyle bir buçuk yıldır karar verilemediğini, bunun hususi olduğunu düşündüğünü belirtti. “Kimse bu dosyaya el atmak istemiyor” diyerek esas hakimin duruşmalara katılmamasını eleştirdi.

Davanın avukatlarından Esra Başbakkal Kara, son yıllarda bu tarz davalarda bir artış olduğunu ifade etti. “2911 Sayılı Yasa, düşünce ve ifade özgürlüğünün tamamen önüne geçecek bir hale getiriliyor” diyen Kara, yargı yoluyla sindirme politikası izlendiğini söyledi.

(İrem Dönmez – Bianet)

 

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.