Hayvan HaklarıManşet

Hayvanları Koruma Kanunu’na karşı eylem

0

İstanbul Kadıköy’de dün bir araya gelen hayvan hakları savunucuları TBMM Çevre Komisyonu’nun Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili yapmak istediği değişiklikleri protesto etti.

foto5

Eylemde, Çevre Komisyonu’nun 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilk 5 maddesindeki tüm sokak hayvanlarının toplatılarak şehir dışındaki besleme merkezlerine götürülmelerini, sokak hayvanlarının deneylerde kullanılmasını ve evlerde bakılan hayvanlara el konulmasına varacak düzenlemeleri protesto etti.

Hak savunucuları tasarıda bulunan yunus parklarının ve hayvanlı sirklerin yasaklanmasıyla ilgili değişikliklerin son anda verilen bir madde önergesi ile tasarıdan çıkartılmasına da büyük tepki gösterdi.

Yürüyüşte  “Hayvanlara özgürlük”, “Ölüm Yasasına Hayır” “Çevre Komisyonu hayvanlardan elini çek”, “Hayvanlar mal değildir,” “Sirklere, Yunus Parklarına isyan”, “Yunuslara özgürlük”, “Hayvanlar denek değildir” sloganları atıldı.

Eylemin bitimine yakın bir petshop’un önünden geçen kitleden bazıları kafeste tutulan birkaç yavru köpeği kurtararak özgürleştirdi. Kurtarma esnasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Eylem bitiminde Kadıköy- Eminönü-Karaköy iskelesinin önünde toplanan grup, Çevre Komisyonu’nun kabul ettiği ilk 5 maddenin 19 Haziran’daki toplantıda tekrardan görüşülerek düzenlenmesi talebinde bulundu.

(Yeşil Gazete)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.