ManşetTürkiyeUncategorized

Hakim: Akademisyene beraat, o mahkemenin ayıbı

0

Barış Akademisyenlerinin yargılandığı davada mahkeme avukatın örnek olarak sunduğu beraat kararını ‘O beraat o mahkemenin ayıbı’ sözleri ile değerlendirdi; akademisyen Levy’e 2.5 yıl hapis cezası verdi.

Barış bildirisine imza attığı için yargılanan akademisyenlerden Noemi Levy bugün yapılan duruşmada 30 ay hapis cezası aldı. Hakim, avukatın sunduğu örnek olaydaki beraat kararı için “O beraat o mahkemenin ayıbı” ifadesi kullandı.

 

Barış İçin Akademisyenlerin “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları duruşmalara Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde devam edildi. 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Noemi Levy, mütalaaya karşı görüşü sorulduğunda  “Mütalaayı biliyorum, savunmam aynı” yanıtını verdi. Levy’nin avukatı İnayet Aksu ise “Anayasa Mahkemesi Ayşe Çelik davasında hızla karar verdi. BAK başvurularını birleştirdi. Alacağı kararı beklememiz gerekiyor” şeklinde görüş bildirdi. Aksu’nun AYM kararı için beklenmesi yolundaki talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Avukat Aksu’nun “Samimiyetle anlamaya çalışıyorum, niye bu kadar farklı düşünüyoruz diye” şeklindeki sözlerine ise hakim “Siz öyle diyorsunuz da beklemek zorunda değiliz AYM kararını” yanıtını verdi.

Aksu’nun aynı konuyla ilgili bir beraat kararını örnek vermek istemesi sırasında ise hakim sözünü keserek “O beraat o mahkemenin ayıbı. Terör örgütünü övmek ifade özgürlüğü mü? Bir bayana tecavüz etmek ifade özgürlüğü müdür? Yani şurada bir kadına tecavüz edilse bunu savunabilir misiniz? dedi.

İnayet Aksu’nun Levy hakkında beraat talep etmesinin ardından karar için duruşmaya ara verildi. Aranın ardından  mahkeme Levy için 2 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti. Ertelenmeyen mahkumiyet kararı, itiraz yoluyla İstinaf Mahkemesi’ne taşınacak.

37’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan akademisyenler Belin Benezra ve Şenay Çınar hakkında da  “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1’er yıl 3’er ay hapis cezası kararı verildi. Her iki kararda da hükmün açıklanması geri bırakıldı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.