EnerjiManşet

Güneş enerjisi uçurmaya yetti!

0

Sadece güneş enerjisiyle çalışan bir uçak, Amerika Birleşik Devletleri’ni boydan boya geçmek için hazırlanan projenin ilk aşaması için San Francisco’dan havalandı.

Solar Impulse adlı uçak önümüzdeki haftalarda Phoenix, Dallas, St Louis, Washington ve New York’a uğrayacak.

Tüm enerjisini güneşten alan Solar Impulse, Airbus A340 uçağıyla aynı kanat uzunluğuna sahip ancak ağırlığı sadece ortalama bir otomobilin ağırlığına eşit.

Bu uçuş öncesinde, yaklaşık 26 saat süren bir gece-gündüz uçuşu yapan ekip, 2015 yılında bir dünya turu yapmayı da planlıyor.

San Francisco Körfezi’nde Moffett Havaalanı’ndan Phoenix’e doğru yerel saatle 06:12’de hareket eden Solar Impulse’ın bu yolculuğunun 19 saat sürmesi planlanıyor.

Uçağın kanatları ve gövdesi, gün ışığında bir dizi pili doldurmak üzere tasarlanmış yaklaşık 12 bin güneş piliyle donatılmış. Uçağın dört elektrik motoruna, bu piller enerji sağlıyor.

Solar Impulse, Airbus A340 uçağıyla aynı kanat uzunluğuna sahip

Solar Impulse’ın pilotluğunu bu projenin fikir babalarından Bertrand Piccard yapıyor. Piccard, 1999 yılında, dünyanın etrafını bir sıcak hava balonuyla dolaşan ilk kişi olarak tanınıyor.

Bugün başlayan yolculuk, yakıtsız bir uçakla Amerika’yı boydan boya geçmek için yapılan ilk deneme.

Pilot Bertrand Piccard ve projenin arkasındaki diğer isim Andre Borschberg yakın zamanda pekçok başka dünya rekoruna da imza attı.

Ekip, 2010 yılında güneş enerjili bir hava aracıyla ilk gece uçuşu, 2011 yılında ilk uluslararası uçuş ve 2012’de de ilk kıtalararası uçuşa isimlerini yazdırdı.

Bugün başlayan yolculukta Piccard ve Borschberg uçağa dönüşümlü olarak pilotluk yapacaklar.

Solar Impulse’ın tüm Amerika’yı boydan boya geçeceği bu girişim, Piccard ve Borschberg’in ‘Temiz Kuşak İnisiyatifi’ projesinin de başlangıcı. Proje, siyasetçileri ve iş dünyasını yenilenebilir enerji teknolojileri kullanmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yolculuk süresince uçuş http://live.solarimpulse.com/ adresli siteden canlı olarak izlenebilecek. Daha ayrıntılı bilgiyehttp://www.solarimpulse.com/en/tag/Across-America adresinden ulaşabilirsiniz.

 

(BBC Türkiye)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.