ManşetMedya-İnternet

Guardian’ın AK Saray yorumu, “Osmanlı Sirki”

0

The Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Filistin lideri Mahmut Abbas’ı tarihte kurulan 16 Türk devletine ait askeri üniformaları giyen görevlilerle karşılamasını “Abbas, Osmanlı sirkinde ağırlandı” başlığıyla haberleştirdi.

BBC Türkçe’nin, 13 Ocak İngiltere basın özeti sayfasında yer alan ve AFP’den alıntıladığı habere göre Guardian başlık için Milliyet gazetesi yazarı Kadri Gürsel’in dün attığı “Osmanlı sirki sarayda” tweetine atıfta bulunmuş.

5

BBC Türkçe’den aktarıldığı kadarı ile Guardian haberi şu şekilde okurlarına yansıtmış:

“Mızraklı muhafızlar, zincirli zırhlarla donatılmış savaşçılar, parıldayan altın miğferler ve hatta iyi niyetle ortaya atılmış birkaç takam bıyıklar…Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas bir tarih filminin setine gittiğini düşündüğü için affedilebilirdi. Ancak Ankara’da Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmeye gitmişti.”

6

7

Abbas’ı karşılama töreni için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın merdivenlerinde yerlerini alan savaşçılar, tarihteki 16 Türk devletini temsil ediyor. Cumhurbaşkanlığı forsunda da 16 yıldız var.

Guardian’daki haberde, bazı sosyal medya kullanıcılarının Abbas için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen karşılama töreni ile ilgili olarak şaşkınlıklarını dile getirdikleri belirtiliyor.

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sarayın “Yeni” Türkiye’nin sembolü olduğunu söylediği, muhaliflerin ise saray inşasını “anlamsız bir savurganlık” olarak görerek kınadıkları da hatırlatılıyor.

(BBC Türkçe, Guardian, AFP)

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.