İklim KriziManşet

Greta Thunberg: Yoruldum, mola vermem lazım

0

Greta Thunberg, öncülüğünü yaptığı Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) eylemine katılmak için geldiği İtalya’nın Torino kentinde gazetecilere yorulduğunu belirtti ve Noel bayramı sonrası tatil yapacağını söyledi.

16 yaşındaki aktivist, “Noel için evime gideceğim ve sonra bir tatil molası vereceğim çünkü dinlenmeniz gerekiyor. Yoksa devam edemem” dedi. 2020’nin “eylem yılı” olacağını söyleyen Greta Thunberg, tatil sonrasında ‘küresel emisyon eğrisini bükmek’ için kararlı olduğunu dile getirdi.

Uzun yolculuk

Greta, BM İklim Değişikliği 25. Taraflar Konferansı’na ilk başta düzenlenmesi gereken yeri Şili’ye doğru yelkenli tekne ile yola çıkmış, daha sonra lokasyonun Madrid’e alınmasıyla rotasını değiştirip İspanya’ya ulaşmıştı. Burada birçok konuşma ve eylemde yer alan genç iklim aktivisti, sonrasında İtalya’ya yola çıkmıştı.

İtalya, Torino- Gelecek için Cumalar iklim grevi

Karbon salımı oluşturmamak için uçakla seyahat etmeyi reddeden 16 yaşındaki İsveçli aktivist, Madrid’den İtalya’nın kuzeyindeki Torino kentine araba ve tren ile yolculuk ederek Cuma günü binlerce öğrencinin katılımı ile düzenlenen iklim grevine destek vermişti.

 

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.