Ekolojik YaşamManşetTürkiye

Göreme Vadisi’nin Milli Park statüsünden çıkarılması yargıya gidiyor

0

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve CHP, Göreme Vadisi’nin Milli Park statüsünün kaldırılmasını içeren Cumhurbaşkanı kararının iptali için dava açmaya hazırlanıyor.

UNESCO’nun dünya miras listesinde yer alan Kapadokya’daki Göreme Vadisi’nin, Cumhurbaşkanı kararıyla milli park statüsünden çıkarılmasına tepkiler sürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Cumhuriyet Halk Partisi, kararın iptal edilmesi için dava açmayı kararlaştırdı..

‘Peri bacaları yerine TOKİ bacaları yükselebilir’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan kararla ilgili şunları söyledi:

“Geçtiğimiz ağustos ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yapısı belirlenen Kapadokya Alan Komisyonu’na ilişkin, Kapadokya’yı talan etme projesinin bir parçası olduğunu söylemiştik. UNESCO’nun Kapadokya alan yönetimiyle bağlantısı bile olmayan, koruma kurulunu ve meslek odalarını devre dışı bırakan bir yaklaşım içerisinde tek elden bir komisyona yetki verildi ve cumhurbaşkanlığına bağlandı. Milli park statüsünün kaldırılması da bu kapsamda değerlendirilecektir. Tamamen kontrolsüz ve denetimsiz bir sürece gidiyor. Bu oranın tahribatını arttıracak bir süreç. Kararın gerekçesi bile yok. UNESCO Kapadokya’nın dünya miras listesindeki konumunu askıya alabilir. Koruma kurullarını devre dışı bırakan ve UNESCO’nun kurumlar arası işbirliğini önerdiği yerde işbirliğini ortadan kaldıran bir süreç yaşatılıyor. Milli Park statüsünü kaldırdığınız anda denetimsiz bir sürece geçiliyor. Ne olacağını öngöremiyoruz. Orada çok fazla işgal var zaten ve bunlar yasalaşacak. Bunlar yasalaşırken de Peri Bacaları yerine TOKİ bacaları yükselebilir.”

Cumhurbaşkanının kararına karşı iptal davası açmaya hazırlandıklarını ifade eden Candan, “Bu bölgede 30 yıldır yaşanan bir işgal var ve o işgali çözemediler. Peri bacalarının sağında solunda eşya satanların ve ticaret işletmelerinin hiçbiri yasal değil. Onları kaldıramadılar. Bu kararlar Cumhurbaşkanlığı sisteminin doğal ve kültürel varlıklar üzerindeki yansımasıdır. Sistemin başı yanlışken aşağıdaki işin düzgün olması mümkün değil” diye konuştu.

‘Büyük sermayeye alan açmak istiyorlar’

Göreme Vadisi’nin milli park statüsünün kaldırılmasına tepki gösteren CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan da, Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve milletvekilleriyle birlikte yakın süreçte Nevşehir’e giderek burada basın açıklaması yapacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı kararına karşı CHP olarak dava açacaklarını da belirten Sarıaslan şunları kaydetti:

“Burası UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alındı daha sonra ise milli park olarak ilan edildi. Cumhurbaşkanının çıkarmış olduğu bu karar iki nedene dayanabilir. Bir, kamuoyunda oluşan işsizlik, açlık ve Suriye’deki durum nedeniyle yeni bir gündem yaratmaya çalışıyor olabilir. İkinci nedeni de orasının imara açılması için ön hazırlık olarak değerlendiriyorum. Oradaki yapılaşmaya müsaade etmeyeceğiz. Orada ufak tefek yerleri kaldırdılar bu doğru bir adımdı. Şimdi ise büyük sermayeye alan açmak istiyorlar. Büyük sermaye bol yataklı oteller yapıp 10 yıl sonra gidecekler ve Nevşehir halkına da oranın küllüğü kalacak. Buna biz CHP olarak müsaade etmeyeceğiz.”

You may also like

Comments

Comments are closed.