Medya-İnternet

Gitti Megaupload geldi Mega

0

Geçen sene ABD makamlarınca kapatılan Megaupload yerine açılan ve mega.co.nz adresinden ulaşılabilen Mega sitesine, yayına girdiği  19 Ocak akşamı ilk bir saat içinde 100 binden fazla kullanıcının giriş yaptığı açıklandı.

Kim Dotcom adıyla da bilinen Kim Schmitz, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da, siteye 250 binden fazla kullanıcının kaydolduğunu ve sitenin serverının şimdiden dolduğunu da duyurdu.

Yeni site Mega’nın, daha önce kapatılan dosya paylaşım sitesi Megaupload’dan daha güvenli ve hızlı olduğunu söyleyen Schmitz, sitenin açılışına 15 dakika kala, ABD Başkanı Barack Obama’ya “15 dakika” yazan bir tweet attı.

50 GB veri saklama alanı sunan yeni sitenin, Google Drive ve Dropbox gibi dosya saklama platformlarına alternatif olacağı tahmin ediliyor.

38 yaşındaki Schmitz ve ortağı Mathis Otmann, sitenin geçen yıl 20 Ocak’ta Amerikan makamlarınca kapatılmasından bir gün sonra Yeni Zelanda’da gözaltına alınmış ve ardından kefaletle serbest bırakılmıştı.

Müzik, film, dijital kitap ve televizyon programlarının indirilebildiği sitenin eser sahiplerini 175 milyon dolar zarara uğrattığı iddia edilmiş, sitenin kapatılmasından kısa süre sonra, Anonymous isimli bilgisayar korsanı grup, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Adalet Bakanlığı’nın internet sitelerine saldırmıştı.

Hong Kong’da 2005 yılında kurulan ve geçen sene kapatılan Megaupload, her gün en az 50 milyon kullanıcıya hizmet veriyordu.

(Dipnot.tv)

 

You may also like

Comments

Comments are closed.