ManşetTarım-Gıda

Gıda Toplulukları ve Kooperatifleri Çalıştayı 29 Aralık’ta Kadıköy’de

0

Adil, yerel, temiz ve doğaya saygılı üretim ve tüketim yaklaşımı ile gıda güvenliği alanında çalışan 19 sivil girişim İstanbul’da bir araya geliyor. Sivil girişimler 29 Aralık 2019’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi‘nde gün boyunca temiz gıdayı tartışacak, kendi deneyimlerini kamuoyu ile paylaşacak.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Gıda Toplulukları ve Kooperatifleri Çalıştayı tarafından hazırlanan çağrıda temiz ve sağlıklı gıdaya erişimin Türkiye’de halen en çok tartışılan konulardan biri olduğu ifade edildi.

‘Endüstriyel tarım iklim krizine ve çiftçinin köleleşmesine sebep oluyor’

Üretiminden başlayarak soframıza kadar gelen gıdaların sürdürülebilir ve sağlıklı olup olmadığına dair her yurttaşın kafasında soru işaretleri bulunduğunun söylendiği çağrıda şu ifadeler kullanıldı:

Gıdaların üretim, işleme, dağıtım ve tüketim süreçlerinin şeffaf, doğa dostu ve insan sağlığını ön plana çıkaran yöntemlere ilgi her geçen gün artıyor. Endüstriyel gıda üretim ve tedarikinde giderek kullanımı yaygınlaşan yöntemler hem gıda güvenliğini tehdit ediyor hem de kar odaklı olan bu uygulamalar ile gıda tekelleşiyor, soframıza gelen besin değeri düşük ürünlerin sayısı her geçen gün artıyor. Endüstriyel tarım, bir yandan iklim krizini de tetiklerken diğer bir yandan ise çiftçinin köleleşmesine ve verimli arazilerin giderek daha bozulmasına neden oluyor.

Açıklamada gıda üzerindeki tahakkümü kırmak, kentlilerin sağlıklı ve temiz gıdaya erişimini güçlendirmek ve üretici ile türetici arasındaki dayanışmayı arttırmak için Türkiye’nin dört bir yanında gıda kooperatifleri kurulduğu belirtildi.  Gıda kooperatiflerinin adil, yerel, temiz ve doğaya saygılı üretim yapan çiftçiler ve üreticiler ile bu gıdalara uygun fiyatlar ile ulaşmak isteyen türeticileri bir araya getirdiği söylendi.

Üreticiler ve türeticiler bir arada

29 Aralık’ta gerçekleşecek Gıda Toplulukları ve Kooperatifleri Çalıştayı, Temiz ve doğaya saygılı üretim yapan üreticiler ile gıda kooperatiflerinden faydalanan türeticileri de bir araya getirmeyi planlıyor.

Toplantıda üreticiler ile türeticiler, gıdaya erişimdeki radikal yöntemler, yerel yönetimler ve gıda toplulukları arasındaki iş birliği konuları, gıdaya erişimde katılımcılık modelleri ile endüstriyel üretimin iklim krizindeki rolünü ele alacaklar. Çalıştayda , endüstriyel tarıma alternatif olarak gelişen bu yurttaş girişimlerinin yarattığı dönüşümü de tartışılacak.

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.