ManşetTürkiye

‘Gezi’de cami yaktılar’ diyen Erdoğan’a bir yalanlama da Diyanet’ten: Öyle bir belge ve rapor yok

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Gezi Parkı eylemcilerini hedef alarak öne sürdüğü ‘camileri yaktılar’ iddiasını Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi‘ne (CİMER) soran CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, söz konusu iddianın Diyanet İşleri Başkanlığı‘na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından doğrulanmadığını açıkladı.

Kendisine gelen yanıtta “Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği’nden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz” bilgisinin verildiğini söyleyen Bayır şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanına bağlı bir kurum, cumhurbaşkanının söylediği ‘Camiler yakıldı, yıkıldı’ ifadesini yalanlıyor. Sayın cumhurbaşkanımızın yalancı olduğunu kendileri tescil ediyorlar.”

CHP’li vekil, 4 Haziran 2022’de Ankara Kızılcahamam‘da partisinin değerlendirme toplantısında konuşan Erdoğan’ın sözleriyle ilgili 6 Haziran 2012’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı‘na soru önergesi vermiş; aynı gün CİMER’e de başvurarak “Gezi Olayları’nda yakılan camiler hangi ilimizde veya illerimizdedir? Yakılan camilerimizin isimlerini ve bağlı bulundukları il veya illeri açıklamasını arz ederim” sorularını sormuştu.

Bakanlık’tan Diyanet’e sevk

Bayır’ın TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesi yanıtsız kaldı, ancak CİMER’den26 Temmuz Salı günü yanıt geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından, CİMER üzerinden verilen yanıtta, “Bahse konu olaylarla ilgili illerden gelen herhangi bir belge ve rapor bulunmamakta olup, konu hakkında İstanbul Valiliği, il müftülüğünden de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz” denildi.

Bayır’ın sorusunun aynı gün, önce İçişleri Bakanlığı’na oradan da 23 gün sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’na sevk edildiği belirlendi.

Tacettin Bayır,  CİMER’in yanıtına ilişkin şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanına bağlı bir kurum, onun söylediği ‘Camiler yakıldı, yıkıldı’ ifadesini yalanlıyor. Kurum birim adı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı’ndan verilen bilgi. Sözün kısası sayın cumhurbaşkanımızın yalancı olduğunu kendileri tescil ediyorlar.

… Gelinen bu noktada koltuğunu koruyabilmek için toplumun en hassas olduğu din üzerinden iftira atmaktan, yalan söylemekten çekinmeyen birisi var. Gerçek şu ki Gezi Olayları sırasında ne camilerimiz yakılmış, ne de camilerde alkol alınmıştır. Kabataş‘ta başörtülü kardeşlerimize karşı aşağılıkça bir saldırı yapılmamıştır. Gezi Olayları’nın iktidarda yaratmış olduğu travma haksız olduklarını kabul etmeyerek ters bir tutum ve davranış göstermelerine, bunu da din üzerinden yapmalarına neden olmuştur.”

İstanbul İtfaiyesi de ‘yanan cami yok’ demişti

Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkan Yardımcısı Hasan Kulaksız’ın ‘Gezi Parkı eylemleri sırasında cami yakıldı mı?’ sorusuna  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İtfaiye Dairesi Başkanlığı da cevap vermiş; protestolar sırasında yanan cami ihbarı olmadığını bildirmişti.

 

 

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.