ManşetTürkiye

Gezi Direnişi’nin simge fotoğrafının hikâyesi…

0

Gezi Direnişi’nin en önemli an’ları fotoğraflarla hafızalara kazındı. Ankara’da çekilen fotoğraf da Gezi’nin simgelerinden biri oldu. Direnişçiler tarafından “Marjinal Beşli” olarak isimlendirilen fotoğrafı çeken AFP foto muhabiri Adem Altan, o anı anlattı.

Gezi Direnişi’nde Ankara’da Ethem Sarısülük’ün cenazesinin kaldırıldığı gün Kızılay’da çekilen fotoğraf hafızalara kazındı. Fotoğrafta yer alan kişiler ‘Marjinal Beşli’ olarak adlandırıldı.

Fotoğrafı çeken AFP foto muhabiri Adem Altan, BirGün’den Burcu Cansu’ya fotoğrafın hikâyesini anlattı.

Adam Altan’ın sözleri şöyle:

“O fotoğrafı Ethem Sarısülük’ün cenazesinin olduğu gün çektim. Ethem’in cenazesinin Kızılay’a geleceği söylendiğinden binlerce insan Kızılay Meydanı’nda toplanmıştı. Cenazenin gelmeyeceği anlaşıldığında polis alandakileri dağıtmaya başladı. TOMA’larla su sıkıldı, biber gazı atıldı. Saldırı fotoğrafları çekerken birden insanların duvarın önünde direğin arkasında dizili olduklarını gördüm. O an için ne çektiğimin farkında değildim, sadece hoş bir fotoğraf olarak bakmıştım.

“O insanların birbirini tanıyıp tanımadığını sordular bana, ben o insanların birbirini tanımadığını düşünüyorum. Fotoğrafı çektikten sonra hepsinin ayrı yönlere gittiğini gördüm. Fotoğrafı çekerken elde bayrak, yüzde maske olduğunu, yaşlarını fark etmedim. Daha sonra büroya gelip, fotoğrafları bilgisayara yükleyip seçerken fark ettim. Gezi boyunca sulanan, coplanan, gaz içinde kalan yüzlerce fotoğraf çektim ama bu fotoğraf bambaşka bir yankı uyandırdı. Bu fotoğraf başka bir şey anlatıyordu. Fotoğrafı AFP’ye verdikten sonra sosyal medyada ciddi bir beğeni topladı. Neredeyse Gezi’nin en çok tıklanan ve beğenilen fotoğraflarından biri oldu. Aklıma bu kadarı gelmemişti.

“Fotoğrafa herkes bambaşka anlamlar yükledi. Çok güzel geri dönüşler aldım…

“Çok sayıda insan, farklı yaş gruplarının, farklı görüşten insanların bir araya geldiği Gezi ruhunu “marjinal beşli” ismi takılan fotoğrafımın yansıttığını söyledi.

“Yüz-yüzelli metre uzaktan çektiğim fotoğrafta neredeyse 70 yaşında bir adamın da olması dikkati çekti. Farklı kimliklerin, farklı yaş gruplarının bir aradalığını gösterdi.”

(BirGün)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.