ManşetEkoloji

Germencik’teki siyanürle altın arama iddiaları Meclis gündeminde

0

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın’ın Germencik ilçesinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından yürütülen maden arama çalışmaları ile ilgili olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması talebiyle bir soru önergesi hazırladı.

Siyanür ile altın çıkarılması amacıyla maden sondajları yapıldığı iddialarının gündeme geldiği Dağyeni Mahallesi başta olmak üzere, bölgedeki incir ve zeytin üretiminin Aydın ve ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çeken Sezgin, dünyanın en kaliteli incir ve zeytininin üretildiği bölgede siyanürle altın aranmasının çevre ve doğa katliamı olacağını belirtti.

MTA Ege Bölge Müdürlüğü’nün bölgede altın değil, gümüş ve bakır gibi madenlerin varlığını tespit etmek için çalışma yapıldığı açıklamasını hatırlatan Aydın Sezgin, gümüş madeninin çıkarılmasında da siyanür kullanıldığını hatırlatarak, “bölgede gümüş madeni bulunması durumunda, çıkarılması için siyanür kullanılacak mıdır?” sorusunu sordu.

İYİ Partili Sezgin’in Bakan Dönmez’e yönelttiği sorular şu şekilde:

  1. Germencik’e bağlı Dağyeni Mahallesi’nde MTA tarafından maden arama çalışmaları gerçekleştirildiği doğru mudur?
  2. Doğruysa, bu aramalar hangi madenler için yürütülmektedir?
  3. Bölgede siyanürle altın çıkarılmasına yönelik bir çalışma bulunmakta mıdır?
  4. MTA Ege Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bölgede gümüş, bakır gibi madenlerin varlığını tespit etmek istedikleri belirtilmiştir. Gümüş madeninin çıkarılmasında da siyanür kullanılmaktadır. Bölgede gümüş madeni bulunması durumunda, çıkarılması için siyanür kullanılacak mıdır?

Ne olmuştu?

Geçen ocak ayında Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı Dağyeniköy‘de,  Maden Teknik Arama (MTA) tarafından siyanürle altın aramak için etüd çalışması yapıldığı iddiası yöre halkı ve çevre aktivistlerinin tepkisine neden olmuştu. 

Meydanda toplanıp, çalışmanın yapıldığı alana yürüyen kalabalık, jandarma barikatını aşıp, bir traktör kepçenin lastiklerini kesmiş; kalabalığa engel olmak isteyen jandarmalardan bazılarının yaşanan arbede sırasında üniformaları yırtılmıştı.

Germencik’e 49 kilometre mesafedeki 1200 nüfuslu kırsal Dağyeniköy Mahallesi’nde, iddiaya göre ocak ayın başlarında Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından siyanürle altın araması yapılması için etüd sondaj çalışmalarına başlandı. Yöre halkı ve çevreciler, bölgede siyanürle altın çıkarılacak olmasının doğaya ve bölgede yoğun olarak yapılan tarımsal üretime zarar vereceği gerekçesiyle tepki gösterdi.

Üç gün boyunca protesto eylem yapan köylülerle aktivistlere  Germencik Belediye Başkanı CHP’li Fuat Öndeş, Ziraat Odası Başkanı Şahabettin Çapakçıoğlu, Germencik Çevre ve Doğa Derneği (GERÇED) Başkanı Halil Çetinkaya, Aydın Çevre ve Doğa Derneği (AYÇED) Başkanı Mehmet Vergili de destek verdi.

Basın mensuplarına konuşan köylüler, madene sonuna kadar karşı çıkacaklarını belirterek, Buradan ekmek yiyoruz. İçme sularımızın dibine sondaj çakılıyor. Tepkimiz çok büyük. Asla bu yoldan dönmeyeceğiz” derken, GERÇED Başkanı Çetinkaya da şunları söylemişti: “Daha önce jeotermal santrallerini yaparken de aynı oyunu yaptılar. Önce biz araştırma yapıyoruz dediler, sonra da şirketlere sattılar. Biz bu oyunları bildiğimiz için buna kesinlikle ‘Hayır’ diyoruz. Bu tepkiyi hep birlikte göstereceğiz” 

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş ise “Altın her yerde olabilir ama incir sadece burada var. Onun için zeytinimize, incirimize ve havamıza sahip çıkacağız” diye konuşmuştu.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.