Dünyaİklim KriziManşet

Gençler karbon nötr ve yaşanabilir bir dünya için sokakta

0

Genç aktivistler, küresel ısınmanın etkilerini vurgulamak ve aşırı hava olaylarının sonuçlarından etkilenen yoksul ülkelere daha fazla yardım talep etmek için dünya çapında “küresel iklim grevi” düzenledi.

23 Eylül’deki küresel iklim grevi kapsamında Yeni Zelanda’dan Japonya’ya, Almanya’dan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kadar birçok ülkede eylem gerçekleştirildi.

Viyana, Avusturya.
Fotoğraf: Lisa Leutner/Reuters

Türkiye’nin de çeşitli şehirlerinde gençler bir araya gelerek iklim krizinin hayalleri üzerinde bir sis bulutu gibi durduğunu ve karar vericilerin en kısa sürede çözüme dair hareket alması gerektiğini aktardı.

‘Çok geç değil’

Eylemciler ayrıca İstanbul, Jakarta, Tokyo, Roma, Berlin ve Montreal‘de sokaklara dökülerek, “Çok geç değil” gibi sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıdı.

Jakarta, Indonesia.
Fotoğraf: Achmad Ibrahim/AP

Jakarta’dan Meta isimli bir protestocu eylemde şunu sordu:

“Jakarta’yı su basarsa, parası olan herkes gidebilir. Nereye giderim? [Endonezya’nın başkentinde] Burada, Jakarta’da, boğulacağım.”

Yaklaşık iki bin protestocu iklim eylemsizliğini kınamak için New York City sokaklarında yürüdü.

Berlin, Almanya.
Fotoğraf: Christian Mang/Reuters

17 yaşındaki Dinah Landsman, iklim değişikliği nedeniyle yaşlandıkça nasıl bir geleceğe sahip olacağını her gün kendine sorduğunu söyledi. Kendi kuşağına harekete geçmeleri gerektiğini söyleyerek şunları aktardı:

“Başka kimse yapmayacak. En çok tehlikede olan biziz.”

Türkiye’de gençler sokaklarda iklim için eylemdeydi

Gençler karbon nötr bir gelecek ve yaşanabilir bir Türkiye için karar alıcılara çağrıda bulundular:

“Karbon nötr bir gelecek için, Türkiye 2030’a kadar en az yüzde 35 mutlak emisyon azaltımını hedeflemeli.

İklim İçin Gençlik, İklim Öncüleri ve İklim İçin Türkiye ekiplerinin çağrı yaptığı ve birçok kurum  ile gençlik örgütü tarafından desteklenen 23 Eylül Küresel İklim Grevi Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşti.

Türkiye’den gençlerin talebi ise Kasım ayında  Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde gerçekleşecek 27. Taraflar Konferansı’na kadar Türkiye’nin, 2030’a yönelik en az yüzde 35 mutlak emisyon azaltım hedefi vermesiydi.

“Bizler kârı değil, yaşamı savunuyoruz! Kaldı ki kâr uğruna yapılan hiçbir şeyin, yaşanılacak bir Dünya kalmadığında bir anlamı olmayacak,” diyen genç iklim aktivistlerinin İstanbul’daki buluşma noktası Kadıköy oldu.

Pankartları ve sloganlarıyla taleplerini dile getiren, karar vericilere seslerini duyurmak isteyen genç iklim aktivistleri Özgürlük Parkı’nda basın bildirisi okudular.

İzmir
Fotoğraf: Güneş Akçay/ Yeşil Gazete

‘Bir nesilden hayal kurmaları istendiğinde iklim krizi bir sis bulutu gibi çöküyor önlerine’

İklim Öncüleri ekibinden genç iklim aktivisti Alen Zinzal basın açıklamasında, “Şu an ben bu konuşmayı yaparken bir ağaç daha rant uğruna kesildi, bir nehir daha zehirlendi, bir canlı daha değişen iklim koşulları nedeniyle yuvasından ayrıldı ya da öldü. Ayrıca pek çok insan, ekolojik yıkımın psikolojisiyle mücadele ediyor. Bir nesilden hayal kurmaları istendiğinde iklim krizi bir sis bulutu gibi çöküyor önlerine” ifadelerini dile getirdi.

‘Türkiye 2030’a kadar karbon salımlarını yüzde 35 azaltsın!’

Türkiye’nin, doğanın 2022 yılı boyunca kullanılmak üzere sunduğu kaynakları daha yılın yarısında tükettiğinin altını çizen Alen, “Türkiye 2053’te karbon nötr olma hedefine giden yolda, 2030’a yönelik güçlü bir emisyon azaltımı hedefi belirlemeli ve bu hedef uzmanların da belirttiği gibi, en az yüzde 35 mutlak azaltım olmalıdır. Yani boş vaatler değil, somut adımlar gerekiyor!” çağrısında bulundu.

Türkiye, küresel karbon emisyonları sıralamasında on dördüncü sırada
küresel bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu ve durumun adaletsizliğini tüm dünyaya duyurmak için burada olduklarını belirten İklim için Türkiye ekibinden genç iklim aktivisti Bahar Sekban, “Belki de çoğumuz Türkiye’nin bu konudan etkileneceğinin ya da sorumlularından biri olduğunun farkında değiliz ama ülke olarak küresel karbon emisyonları sıralamasında on dördüncüyüz. Buna rağmen iklim krizinin etkilerini gün geçtikçe artacak sel felaketleri, sıcak dalgaları, yangınlar, kuraklık, gıda sıkıntıları ve daha sayısız şekilde yaşama ihtimali olan ülkelerden biriyiz. Bu yüzden başta Türkiye’deki karar alıcılar olmak üzere herkese sesimizi duyurmak için toplandık” ifadelerini kullandı.

‘Rüyadan uyanmak şart!’

“Hepimizin sadece tüketim çılgınlığı, sınırsız kar elde etme hırsı ve sırf daha ucuz diye doğayı katleden plastik üretiminin olduğu bir rüyada olduğumuzu düşünün ve bu rüyada Dünya adlı bir gezegende yaşadığımızı hayal edin. Ben de gelip size iklim krizini durdurmak için yaklaşık yedi senemiz kaldığını söylesem hepiniz korkuyla rüyalarınızdan uyanırsınız diye düşünüyorum. Bu rüyadan uyanmak şart!” diyerek sözlerine başlayan genç iklim aktivisti Seren Anaçoğlu, Türkiye’nin 2053’te karbon nötr olmaya giden yolda güçlü ve gerçekçi bir ara hedef koymasını ve  change.org’da başlatılan kampanyada uzmanların belirttiği ve bizim de desteklediğimiz şekilde Kasım’da Mısır’da gerçekleşecek 27’nci iklim zirvesine, 2030’a kadar yüzde 35 emisyon azaltım hedefi koyarak gitmesini ve bunun için özel denetimlerin artırılmasını istediklerini vurguladı.

Valparaiso, Şili.
Fotoğraf: Rodrigo Garrido/Reuters

Filizlenen tohumlar betonları kıracak’

Gençler konuşmalarında Erzincan İliç’te gerçekleşen siyanür felaketine, madenlere feda edilmek istenen Akbelen Ormanı’na ve bir senedir orman nöbeti tutan İkizköy Direnişi’ne değinerek oradaki yaşam savunucularına destek mesajlarını ilettiler.

İzmir
Fotoğraf: Güneş Akçay/ Yeşil Gazete

Basın açıklaması, “İklimi değil, sistemi değiştir”, “Ne istiyoruz? İklim adaleti! Ne zaman istiyoruz? Şimdi!”, “Güneş, rüzgar, bize yeter”  “Maden, santral, nükleer, gezegeni yok eder!”,  “Filizlenen tohumlar betonları kıracak!”  “Hayvana, insana, yeryüzüne özgürlük!” sloganlarının atılmasıyla sona erdi.

İklim grevi akşam saatlerinde Özgürlük Parkı’ndaki konuşmalar ve müzik dinletisi ile devam etti. Açık mikrofonda isteyen genç iklim aktivistleri söz alarak iklim krizine karşı endişelerini dile getirdi ve harekete geçme çağrısında bulundu. İkizköy Çevre Komitesi’nden genç aktivist Anıl Işık, dört senedir sürdürdükleri Akbelen direnişlerinden bahsederek mücadelelerine destek çağrısında bulundu.

Genç aktivistlerin de destek verdiği “Türkiye 2030’a Kadar Karbon Salımlarını yüzde 35 Azaltsın!” kampanyasına imza desteği sürüyor.

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.