Manşetİklim KriziKadın

Genç iklim aktivisti Luisa Neubauer 6’ncı Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda

0

Birleşmiş Milletler kuruluşları UNICEF, UNFPA ve UN Women, ve Aydın Doğan Vakfı işbirliğiyle bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda, gençler salgın ve iklim değişikliğinin gölgesinde geleceği tartışacak.

Konferansın ana konuşmacısı olan genç iklim aktivisti Luisa Neubauer, “Önümüzde kaybedecek tek bir sene bile yok!” mesajını, bu kez Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda verecek.

Etkinlik bu yıl çevrimiçi ortamda

Türkiye’de son beş yıldır düzenlenen ve kız çocuklarının tüm potansiyellerine ulaşmalarının önündeki engellere dikkat çekmeyi amaçlayan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, bu yıl içinde bulunulan pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi etkinlik olarak gerçekleştirilecek.

Konferansta aralarında ünlü isimlerin, uzmanların ve gençlerin de bulunduğu katılımcılar, 2020’nin hızla değişen dünyasının gençler için getirdiği yeni risk ve yeni olanakları ele alacak. Konferansın odak noktası ise kız çocuklarının, yaşadıkları zorluklar karşısında değişim aktörleri olarak nasıl bir rol üstlenebilecekleri konusu olacak.

Konuk konuşmacı Luisa Neubauer

Ünlü oyuncu, aynı zamanda UNFPA Türkiye Elçisi Hazal Kaya’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek konferansın ana oturumunun konuk konuşmacısı ise son dönemdeki iklim eylemleri ve çarpıcı söylemleriyle dikkat çeken genç iklim aktivisti Luisa Neubauer olacak.

Henüz 13 yaşındayken ‘sera etkisini öğrendiği bir ders’ nedeniyle içinde aktivist tohumları yeşeren; “Her koşulda, dünya daha önce hiç deneyimlemediğimiz değişimleri görmek zorunda. Önümüzde kaybedecek tek bir sene bile yok!” diyen Luisa, bu kez mesajlarını 6’ncı Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı’nda verecek.

Ayrıca Temmuz ayından itibaren iklim ve pandemi alanında özel çalışmalar gerçekleştiren gençler, hayal ettikleri dünyaya ilişkin mesajlarını video mesajlar aracılığıyla katılımcılarla paylaşacak.

İklim değişikliği kız çocuklarını nasıl etkiliyor?

Konferans kapsamında iki panel de düzenlenecek. Moderasyonunu başarılı gazeteci Melis Alphan’ın yapacağı ‘Küresel salgın ve iklim değişikliği kız çocuklarını nasıl etkiliyor?” başlıklı ilk panelde şu konuşmacıla yer alacak:

NASA’da görev yapan Türk astrobiyolog Betül Kaçar, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi sosyal pediatrist Prof. Dr. Betül Ulukol, cinsiyet ve sosyal eşitsizliğin iklim değişikliği deneyimini nasıl şekillendirdiğini inceleyen sosyolog Dr. Amber Fletcher ve kadınların güçlenmesi alanında birçok çalışma gerçekleştiren ve National Geographic’teki çalışmalarıyla tanınan fotoğrafçı Annie Griffiths.

‘Hayal ettiğimiz dünya’

İkinci panelin başlığı ise “Hayal ettiğimiz dünya – Gençler, dünyayı nasıl değiştirmek istediklerini tartışıyor” Moderasyonunu ünlü sunucu Gözde Atasoy’un yaptığı panelin konuşmacıları arasında şu isimler yer alacak:

  • Van’da altı çocuklu bir ailenin en küçük kızı olarak dünyaya gelen, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitimine başladığı yıl Aydın Doğan Vakfı’ndan üstün başarı bursu almaya hak kazanan, bugünse küresel iklim değişikliğiyle mücadele amacıyla yürütülen sivil toplum projelerinde aktif rol alan Şeyma Nur Sağınç
  • Fridays for Future Türkiye hareketinde iklim aktivisti ve liseler arası organizatör olarak yer alan 19 yaşındaki Selin Gören
  • 2014’ten beri Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği’nin Genç Mültecileri Destekleme Programı’nda Sağlık ve Eğitim Koordinatörü olarak görev alan Dağlar Çilingir
  • Çocuk Hakları Gönüllüleri Derneği’nde Proje Koordinatörü olarak çocuk hakları ve çocuk katılımı alanında çalışmalarına devam eden Muhammet Aktaş

Sabancı: Krizin yükünü kadınlar ve çocuklar çekiyor

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı küresel salgınların beraberinde getirdiği sınırlı hareket imkânı ve sosyal izolasyon önlemlerinin ekonomik ve sosyal stresi derinleştirdiğine dikkat çekti.

Sabancı, “2020 başından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin, özellikle çatışma ortamında olan kişiler, engeli olan bireyler, mülteciler, göçmenler ve yoksul kesimler gibi dezavantajlı gruplar açısından, insani kriz ve kalkınma krizine yol açtığını gözlemliyoruz. Küresel krizin çok boyutlu ekonomik etkileri özellikle daha az kazanan, daha az tasarruf yapabilen ve güvencesi olmayan işlerde çalışan ya da yoksulluk sınırına yakın yaşayan kadınlar ve kız çocukları tarafından giderek daha fazla hissediliyor” dedi.

Duamelle: Kız çocuklarının güçlenmesi amaçlanıyor

UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle “Dünya Kız Çocukları Günü, kız çocuklarının karşılaştığı zorlukları vurgulamayı, kız çocuklarının güçlenmesini ve insan haklarının gerçekleştirilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor. UNICEF, 2020 yılında, Aydın Doğan Vakfı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) iş birliğiyle bu önemli günün altıncı senesini kutlamaktadır” dedi.  Duamelle konuşmasına şu sözlerle devam etti:

İklim değişikliğinin kaçınılmaz sonuçları ve pandemiyle karşı karşıya olduğumuz bu zor zamanlarda daha fazla önem arz ettiği düşünülerek, kız çocuklarının ve genç kadınların toplumumuza yaptığı önemli katkıya vurgu yapmak için bir araya geliyoruz. Tüm kadınları, erkekleri, kız ve oğlan çocuklarını, kız çocuklarının potansiyellerini tamamıyla gerçekleştirmeleri ve artan küresel problemlerin çözümüne yönelik girişimlere katkı sağlayabilmeleri için bu önemli günü kutlamak ve kız çocuklarının güçlenmesini sağlamak için tartışmalara katılmaya davet ediyoruz.

Başarankurt Kan: Daha iyi bir gelecek için

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Temsilci Yardımcısı Zeynep Başarankut Kan “İnsan, gezegen, refah ve pandemi. Covid-19 küresel salgını açık bir şekilde gösterdi ki insanlığı ve refahını önemsiyorsak, çevreyi de önemsemek zorundayız. Kadınlar ve kızlar bu iç içe geçmiş yapının tam merkezinde duruyor; artan ev içi sorumluluklar, cinsiyete dayalı şiddet, yoksulluk ve salgınlar ile doğal tehlikelere maruz kalma riskinden en çok onlar etkileniyor” dedi.

“Oysa, değişimin hızlandırıcıları olarak, toplulukların direncini güçlendirebilecek, hastalıkların önlenmesini destekleyebilecek ve doğanın korunmasına yardımcı olabilecek güçteler” diyen Kan şöyle devam etti:

Bütün bunlar ancak evde, işte ve her tür alanda cinsiyet eşitliği teşvik edilerek yapılabilir. UNFPA kadınları ve kızları desteklemeye devam edecek; (mülteciler, mevsimlik göçmen işçiler, engellerle yaşayanlar, cinsiyete dayalı şiddete ve çocuk evliliklere maruz kalanlar dahil) sağlıklarını ve refahlarını iyileştirmek ve onları daha iyi bir gelecek için çevrelerini dönüştürmeleri için güçlendirecek. UNFPA kimseyi geride bırakmayacak.

Varbanova: Krizlerle mücadelede kadın ve kız çocuklarına ihtiyacımız var

UN Women Türkiye Ülke Direktörü Asya Varbanova ise konuyla ilgili; “Covid-19 salgını, krizler ve çatışmaların mevcut olan toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini derinleştirdiğini bir kez daha kanıtladı. Kadınlar ve kız çocukları ciddi sağlık ve güvenlik riskleriyle karşılaşıyorlar, krizlerin ekonomik ve sosyal etkilerinden derinden etkileniyorlar” dedi.

Tüm bu zorluklara rağmen tüm dünyada genç kadınların, uzmanlıklarını ve ağlarını, eşit, birlik olmuş ve güçlü toplumlar inşa etmek için kullandığını belirten Varbanova, “Pandemi ve iklim değişikliği gibi krizlerle mücadele etmek ve bu krizlerin yarattığı sistematik eşitsizliklere dikkat çekmek için onların liderliği, yaratıcılığı ve kararlılığına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.