EnerjiManşet

Gazze’de 1100 evin çatısına güneş paneli

0

Dünya Bankası desteği ile Gazze’de 2,5 milyon dolar bütçeli bir çatı üstü güneş elektriği programı devreye alındı.

Dünya Bankası ile Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi ortaklığı ile başlatılan proje kapsamında 1.000 ayrı evin çatısına 1 kW’lık güneş elektriği sistemi kurulması planlanıyor.

Pilot olarak uygulanan projenin tamamlanmasının ardından, Gazze Elektrik Dağıtım Şirketi ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile de bölgedeki 10 hastane için çatı üstü güneş elektriği sistemleri kurulumu planlanıyor.

Belirlenen hastanelerde 4 milyon dolar bütçe ile 1 MW’lık kurulum yapılması planlanan bu program Dünya Bankası tarafından finansal olarak desteklenecek.

İsrail ablukası altındaki Gazze’de, abluka ve çatışmalar dolayısı ile tahrip olan elektrik iletim hatları nedeni ile elektrik talebi zorlukla karşılanabiliyor. Özellikle yaz aylarında artan talep şehire günde yalnızca 2 saat elektrik verilebilmesine neden oluyor.

Dünya Bankası tarafından yayınlanan bir çalışmaya göreGazze Şeridinde 136 MW’ı konutlarda olmak üzere, 163 MW’lık çatı üstü güneş elektriği kurulumu gerçekleştirmek mümkün.

Bununla birlikte tüm Filistin’de 697 MW’lık çatı üstü sistem kurulumu, 3.477 MW’lık bölümü de büyük ölçekli olmak üzere 4.174 MW’Lık güneş enerjisi kurulumu devreye alınabilir.

Filistin’de ilk lisans geçtiğimiz yılın Temmuz ayında sağlanmıştı.

 

(Solar-ist)

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.